מוסי רז: צה"ל ביצע פשעי מלחמה

יו"ר הנהלת מרצ סבור כי צה"ל ביצע ב"עופרת יצוקה" פשעי מלחמה, "אני לא יודע אם היו הוראות מפורשות אבל זו המציאות", אמר לערוץ 7.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , א' בחשון תש"ע

מוסי רז: צה"ל ביצע פשעי מלחמה-ערוץ 7
מוסי רז
פלאש 90

הנהלת מפלגת מרצ קראה לממשלה להקים ועדת חקירה בלתי תלויה לבדיקת אירועי מבצע "עופרת יצוקה". "על הממשלה לתקן את טעותה ולהקים בהקדם ועדת חקירה על-פי לוחות הזמנים שקבע דו"ח גולדסטון. זהו אינטרס ישראלי מובהק לחקור את אירועי עופרת יצוקה", אמר יו"ר הנהלת מרצ, ח"כ לשעבר מוסי רז.

מוסי רז אמר הערב (שני) לערוץ 7 כי דו"ח גולדסטון מצביע על פשעי מלחמה שבוצעו הן מצד החמאס והן מצד ישראל, "יתכן שנפלו בדו"ח אי דיוקים ויתכן שלא, אך השארת המצב כמו שהוא משמעותו הטלת כתם על חיילי צה"ל, על מקבלי ההחלטות ועל תושבי הדרום והדבר לא רצוי. גם אם יש אשמים ראוי שוועדה כזו תמצא אותם אך מנגד תנקה את האחרים - את הרוב בדרגים המדיניים והבטחוניים".

לשאלה האם הוא סבור כי צה"ל ביצע "פשעי מלחמה", השיב רז "בוצעו פשעי מלחמה כמובן מצד החמאס אך היו כאלה גם מצד ישראל - לא ברור אם היו הוראות ברורות בעניין אך ברור שבוצעו פשעי מלחמה. כולנו שירתנו בצבא ומכירים את המציאות".

לשאלה איך היה על צה"ל לפעול כשהאוייב פועל מתוך האוכלוסייה, השיב רז, "זה קשה וזה מסובך אך היה צריך לצמצם את מלחמה רק מול האוייב ולכן צריך להקים וועדה כזו שתחקור לעומק ותנקה את האשמות נגד בכירי המדינה ואפילו נגד תושבי שדרות"..