ד"ר שיפטן: פיצוי הרוגי אוקטובר - טעות

ד"ר שיפטן מתייחס לפיצוי הרוגי אוקטובר ואומר כי "אם החברה הישראלית תמשיך להרגיש תמיד שהיא אשמה אז גם הערבים יתנהגו בהתאם".

בני טוקר , ה' בחשון תש"ע

ד"ר שיפטן: פיצוי הרוגי אוקטובר - טעות-ערוץ 7
פלסטינים מיידים אבנים בחברון
פלאש 90

ראש המרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה ד"ר דן שיפטן אומר בראיון לערוץ 7 כי הוא מתקשה להבין את החלטת הפרקליטות לפצות את משפחות הערבים הרוגי אוקטובר 2000 בסכום של מיליוני שקלים לכל משפחה, " הבעיה הגדולה בעניין הזה היא שישראל קיבלה בעצם על עצמה בעקיפין אחריות על מעשיה וגם אם זה לא כתוב, המסר פה ברור ואין מקום להתבלבל".

לדבריו מהומות אוקטובר 2000 היו קרב בין מדינת ישראל לאויביה, "הייתה פה התפרעות של אויבים נגד מדינת ישראל, נשאלו אמנם כל מיני שאלות, כמו האם הייתה הצדקה לירות או לא, הדברים נחקרו בוועדת אור, ועד היום יש כל מיני מחשבות בנושא וחילוקי דעות גם בתוך עמנו, כשיש לצערי גם אנשים בתוכנו שחושבים כמו הערבים, אבל זה באמת לא העיקר. מה שחשוב לזכור שהייתה פה מלחמה של פלסטינים נגד מדינת ישראל, הם הזדהו עם אויבי ישראל, המהומות שלהם לא פרצו בגלל מצוקה כלכלית או מחאה לגיטימית על עניין כזה או אחר, אלה הייתה פה הזדהות עם האויב".

ד"ר שיפטן סבור שהעובדה שהחליטו למחוק את הסעיף שבו המשפחות היו צריכות להתחייב שלא לתבוע בעתיד את מדינת ישראל זו החלטה שגויה, "זו החלטה לא נכונה, אבל אני לא מתפלא על חלק מההחלטות שלנו כשאנחנו לא דורשים מהאנשים שמנהלים את המאבק נגדנו להחליט באיזה צד הם נמצאים. יש נטייה אצלנו לרצות להגיע להסדרים כדי שלא נצטרך בעתיד לקבל הכרעות משפטיות, כי יש לפעמים חשש שהשופטים יקבלו הכרעות יותר גרועות אז מעדיפים להגיע להסדר, הרושם הכללי הוא שהשופטים היו מחמירים יותר את המצב".

הוא טוען שהערבים בישראל חייבים לקבל מסרים ברורים יותר מהחברה הישראלית, "גם אם הם למדו לקח, לכל לקח יש תפוגה, והיום חשוב לדעת איזה מסר החברה הישראלית מעבירה להם, אם נעביר להם מסר שאפשר לעשות שוב דבר כזה, או אם החברה הישראלית תמשיך להרגיש תמיד שהיא אשמה אז גם הערבים יתנהגו בהתאם. כיום הם מבינים שהחברה הישראלית לא תקבל בהבנה התמרדות שלהם, ולכן בשלוש המלחמות האחרונות מאז אוקטובר 2000, חומת מגן, מלחמת לבנון השנייה ועפרת יצוקה למרות שהם הזדהו עם האויבים שלנו הם לא יצאו לרחובות כי הם הבינו שהחברה הישראלית לא תקבל את זה".