ההשבעה אמש בכותל
ההשבעה אמש בכותל צילום: מירי צחי, באדיבות "חומש תחילה")

חיילי גדוד שמשון שהניפו כרזה בטקס בכותל המערבי נגד פינוי היישוב חומש, יועמדו לדין משמעתי ויישקל המשך שירותם בחטיבת כפיר.

יו"ר ועד מתיישבי בנימין סא"ל איציק שדמי אמר אתמול (שישי) בתגובה למרד חיילי שמשון כי "צבא המופעל נגד חלק מהעם חדל להיות "צבא העם", כלשונו. "מי שמשתמש בצה"ל למשימות פוליטיות  בדיכוי ההתיישבות לוקח אחריות לקרע בין צה"ל לאוכלוסיה ואף לקרע פנימי בתוכו".

יו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כץ, הגיב למרד חיילי שמשון אמש בכותל, "יש להוציא את הפוליטיקה מצה"ל. אם לומר שאין לגרש יהודים מחומש זה פוליטי - סימן שלגרש מחומש זה פוליטי. גיבורי גדוד שמשון נדחקו לפינה בלתי אפשרית בהיותם נכפים לחלל שבת ולהתעמר באחיהם אוהביהם בחומש".

כצל'ה מוסיף "נאום של אלוף פיקוד פוליטי המנוגד לרוח וערכי צה"ל והתנתקות כפויה מלאכותית בין חיילים ומתיישבים ע"י איסור עליהם לסעוד בבתיהם בסעודות שבת - דבר שמעוגן 42 שנה במורשת צהל - מביא באופן צפוי להתקוממות".

ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר בתגובה לאירוע "דגל שחור מתנוסס מעל הכרזה שהניפו אתמול חיילים בחטיבת כפיר ובה הודיעו כי יסרבו פקודה לפינוי התנחלות אם תגיע".

במכתבו כתב ח"כ שי כי "חיילי חטיבת כפיר הציבו אתמול אתגר חמור בפני צה"ל. הם הודיעו כי יסרבו פקודה לפנות התנחלות אם תינתן להם. לצה"ל אין מקום לחיילים שמסרבים פקודה, אני מצפה כי, כשר ביטחון תורה לרמטכ"ל לנקוט נגדם בדחיפות באמצעים משפטיים ומשמעתיים על מנת להבהיר כי במדינת ישראל יש חוק וגם חיילים מצייתים לו." 

יו"ר המטה להצלת העם הרב שלום דב וולפא, החליט להעניק פרס כספי לחיילי גדוד שמשון ותעודת הוקרה כשבעיצומו של טקס ההשבעה בכותל המערבי, כשמפקד חטיבת כפיר פתח בנאום המח"ט, הניפו חיילי מחלקה 2 שלטים נגד הפינויים שמבצע הגדוד בחומש.

בהודעת "המטה להצלת העם והארץ" נאמר כי החיילים לימדו שיעור בדמוקרטיה בריאה ונהגו למופת במחאתם הלגיטימית. החיילים שנהגו כך, פועלים להוציא את צה"ל ממחלוקות פוליטיות שקורעות את הצבא וגורמות לשסע בעם. צה"ל צריך לפעול לפי ערכי צה"ל להלחם באויב ולאחד את העם כולו, לשון ההודעה.