"הקרקע לאלימות עודנה פורייה"

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, אמר כי "רצח רבין היווה את ביטוי ההתנהגות הקיצוני ביותר של מחאה אלימה".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ח' בחשון תש"ע

"הקרקע לאלימות עודנה פורייה"-ערוץ 7
"הקרקע לאלימות עודנה פורייה"

המפכ"ל, רב ניצב דודי כהן, נשא דברים היום (שני) בטקס לציון 14 שנה לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, בו השתתפה צמרת המשטרה.

"יום הזיכרון לראש הממשלה המנוח יצחק רבין הוא מועד שבו אנו זוכרים את יצחק רבין האיש, המנהיג, ראש הממשלה, אבל בה בעת זהו גם מועד שראוי לנו לעצור ולהביט בעצמנו, במצבה של החברה שלנו, באפיה של המדינה שלנו וכל זאת מבלי שנוכל להימנע מההשוואה המתבקשת של: אז ו- עכשיו, האם גם היום זה אפשרי? האם נעשינו אלימים יותר? האם העמיקו הפערים והמחלוקות והם מאימים על מרקם חיינו?", אמר כהן.

כהן סיפר "נשאלתי לאחרונה – מדוע דווקא עכשיו ערכים? הרי על פניו נכון היה מבחינתי לעסוק בנושא הערכים מיד עם כניסתי לתפקיד המפכ"ל? לתפיסתי ערכים הם לא של מפכ"ל זה או אחר, הם של הארגון ושל המדינה".

"היום, ארבעה עשרה שנים אחרי רצח רבין, אנחנו מסוגלים להביט באופן מפוקח על המציאות. רצח יצחק רבין הווה את ביטוי  ההתנהגות הקיצוני ביותר של מחאה אלימה, גם היום לצערי, אנחנו חברה שבה הקרקע לאלימות במאבק פוליטי עודנה פורייה", אמר.

בהתייחסו להחלטת בית המשפט בפרשה המכונה "השוטרים מנהריה" אמר המפכ"ל, "מדובר באירוע קשה וחריג המגלם בתוכו דילמות ערכיות. אנחנו במשטרה נוקטים ביד קשה כנגד הפשיעה, בשנתיים האחרונות הגענו להישגים חשובים ביחד עם הידוק המאבק בפשיעה שיפרנו את הטיפול בנושא השוטרים המאויימים ומתן גיבוי לשוטרים. שוטרי משטרת ישראל נחשפים לדילמות ארכות, השוטרים פועלים במוקדים הרגישים ביותר, בתפר בין השסעים בחברה, באירועי הפרות סדר קשים בסיכון טרור מוחשי ומיידי", אמר.

"ארגונים רבים נוספים מתמודדים עם דילמות ערכיות, אולם על פי רוב יש להם את היכולת לשקול בכובד ראש משמעות נקיטת כל פעולה. השוטר לעומת זאת נדרש להכריע בין ערכים מהותיים בשבריר שנייה, הוא נדרש להחליט תחת לחץ, בדיוק ובנחישות מרביים, ובסופו של דבר משקל החובה לפעול בשם החוק ובמסגרתו מטה את הכף להחלטה", הוסיף המפכ"ל.

"רס"מ יוסי לוי, רס"ר אלדד חדד, רס"מ רמי מוסא ורפ"ק יניב אשור הם שוטרים מקצועיים שעמדו בפני דילמה קשה וכואבת, ודווקא במצב דחק בחרו באותה בחירה שלצערי לא עולה בקנה אחד עם החוק. אין לי ספק כי מחויבותנו כארגון היא לדאוג לשוטרים הנקלעים למצבים אלו ואני סבור שבתחום זה עברנו כברת דרך משמעותית".

בהתייחסו לאירועים האלימים בהר הבית אמר כהן, "אני מדגיש כי המשטרה לא תאפשר כל ניסיון להפר את הסטאטוס קוו על ההר או לקרוא קריאות הסתה. אתמול ביצענו מספר מעצרים ואנו נמשיך לנקוט ביד קשה בנושא".