ונדליזם. הר הזיתים
ונדליזם. הר הזיתים

ועדת הכנסת לביקורת המדינה קיימה היום (שלישי) דיון מקיף בסוגיית הטיפול בבית העלמין העתיק בהר הזיתים, את הדיון סיכם יו"ר הועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה), "ועדת הביקורת של הכנסת תעביר לידי ראש הממשלה את הנתונים על המצב השורר ב"הר הזיתים" ותדרוש החלטה עקרונית לגבי רשות אחת שתטפל בכל עניני השיקום, שיפוץ ואבטחת המקום מפני פורעים ערבים השוהים במקום".

את הדיון פתח השר לשירותי דת, הרב יעקב מרגי, שציין כי הממשלה השקיעה עשרות מיליוני שקלים בשיפור ושיפוץ הר הזיתים. הבעיה המעיקה של אבטחת המקום היא לא בעיה של מימון כי יש תקציב לענין וגם רצון להשלים את מערך האבטחה. משרד השיכון מאבטח בתים בכל מזרח ירושלים אולם נושא האבטחה בהר הזיתים מצריך חשיבה מחודשת וריכוז הסמכויות בידי גוף אחד.

ראובן פינסקי, מהרשות לפיתוח מזרח ירושלים, אמר: "האבסורד הוא שכל שנה אנו מקבלים 3 מליון שקל עבור נושא האבטחה ובשל בעיה משפטית מחזיר משרד השיכון  את הכסף לידי משרד האוצר". 

ח"כ זבולון אורלב הוסיף כי: "זהו בית העלמין עתיק וחשוב לעם היהודי. אם ממשלה זרה היתה מתייחסת לבית קברות יהודי באותה צורה היינו מזדעזעים ומרימים קול. בזמנו היתה המלצה להקמת רשות אחת שתטפל בענין ולענ"ד יש לכנס פגישה ברמה של שרים ובהשתתפות ראש הממשלה שיחליט על גורם אחד בלבד שיטפל בענין".

ח"כ הרב אורי מקלב העלה על נס את המאמצים הרבים שנעשו בשנים האחרונות על ידי חיים מילר, יו"ר "התנועה למען ירושלים ותושביה", כדי שיהודים יוכלו לעלות להתפלל על ציונם של הצדיקים הקבורים בהר וכן על ציון בני משפחותיהם. הוא הוסיף כי ניתן היה לעמוד על המצב החמור של אלימות ערבית לפני כשבוע, בזמן ההלוויה של ראש ישיבת חברון, אשר התעכבה רבות בשל בעיות בטחון. "הוונדלזים הוא יום יומי" – קבע מקלב – "המדובר על זריקת אבנים, התנכלויות פיזיות והבערת צמיגים".

כאמור, הדיון המיוחד התקיים על פי בקשתו של חיים מילר,יו"ר "התנועה למען ירושלים ותושביה", שטען כי  הסיבה למצב הנורא בו נתון "הר הזיתים" היא ריבוי משרדי הממשלה המטפלים בנושא דבר המביא לסחבת ולמצב החמור.

במהלך הדיון הדהים יו"ר ה"תנועה למען ירושלים ותושביה" את הנוכחים כשאמר: "המצב בהר הזיתים חמור ביותר.  יש כאן התנהלות של חלם. מצד אחד תיקנו אלפי מצבות אולם הוונדליזם בהר הזיתים הגיע למימדים שהיו בזמן הירדנים. אני ראיתי בית שערבים בנו מאבני מצבה. מערת אדמו"רי נדבורא נשרפה. קבוצת חסידים בראשותו של אחד מחשובי  האדמו"רים שהגיעה לפני שבוע להר הזיתים הותקפה על ידי פורעים ערבים. האדמו"ר וחסידיו נאלצו לברוח מהמקום וגם כשהגיעו כבר כוחות האבטחה הם לא חזרו משום שהמקום הוא בגדר של "מקום סכנה".

מילר הוסיף: "אני יודע על אנשים שמוכרים חלקות שקנו בחייהם כי הם מעוניינים שבני המשפחה יעלו לקבר ביום היארצייט.  מעבר לזה, במקום מתקיימות חינגאות פרועות של ערבים המגיעים לשם בשיירות של מכוניות. שיירים של חינגאות אלו מעידים על שתיה לשכרה, עישון סמים מסוכנים והתהוללות נוראה.  כל זה מתרחש בסמוך לקברים של מרן הרש"ש זצוק"ל ובעל ה"אור החיים" הקדוש", ואת המשטרה זה לא מעניין".

מילר דורש כבר שנים רבות ש"הר הזיתים" יקבל מעמד של "אתר לאומי", בכל הנוגע לשימור המקום, שיפוץ המצבות, בינוי שבילים, שרותים ורחיצת ידיים. אולם מעל לכל הוא זועק על הצורך בהתקנה גדרות בטחון, מצלמות, אנשי בטחון וחדר בקרה מרכזי שיחלוש על כל הפעילות, על מנת למנוע את  מעשי האלימות וההרס שמבצעים במקום פורעים ערבים.  "יחד עם יו"ר ועדת הביקורת של הכנסת, השר לשירותי דת ו4 מנכ"לי משרדים ממשלתיים אנו נמשיך לפעול עד שהמציאות תשתנה ובפועל תוטל משימת האבטחה של הר הזיתים  על גוף מרכזי אחד בלבד" – סיים מילר.