תלידים בכיתה
תלידים בכיתהפלאש 90

לימודים בעת משבר כלכלי – שאננות או הזדמנות ?אנו נמצאים עדיין ברמה זו או אחרת של משבר כלכלי, ובאופן טבעי אנשים רבים שואלים עצמם האם זה זמן טוב לחשוב על לימודים?  ובכן התשובה היא – בהחלט כן. ראשית, גורמים כלכליים רבים טוענים כי בעוד כחצי שנה המשבר הכלכלי יהיה כבר מאחורינו, ולמעשה כבר היום אנו עדים לתהליך של יציאה מן המשבר שפוקד אותנו. על כן, כדאי מאוד להיות מוכנים לתקופות טובות יותר. כך למשל, מתכנתי ++c יכולים להרחיב את אפשרויות התעסוקה שלהם על ידי לימודי, net. 

מעצבי פנים יכולים בקלות להוסיף לרזומה שלהם: אדריכלות, באמצעות מסלול ייחודי של עיצוב ואדריכלות פנים, בוגרי מסלול לימודים בהנדסת תעשייה וניהול יוכלו להתמקצע במסלול ייחודי של הסבה לתכנות java, כמו גם שאקדמאיים רבים יכולים להמשיך ללימודי תואר שני במגוון רחב של התמחויות ומסלולי לימודים. בנוסף, מוסדות לימוד רבים הפנימו את העובדה כי בזמן משבר כלכלי, הדרך להביא עוד ועוד סטודנטים היא הוזלת מחירי קורסים ומסלולי לימודים. וכך יוצא שהמשבר הוא בעצם הזדמנות נפלאה להתחיל או להמשיך ללמוד...

מבי גאווי, מנהל השיווק של המכללה האקדמית נתניה, מחזק את טענת היתרונות להשכלה בעת הזו: "אין צורך להכביר במילים עד כמה חשובים לימודים והשכלה אקדמית עבור מי שמעוניין לפתח קריירה מקצועית בעולם טכנולוגי, תחרותי המשתנה ומתפתח במהירות מדהימה.

חשיבות זו עולה במיוחד בעת משבר מכיוון שלימודים גבוהים משדרגים את היכולות המקצועיות והאישיות ועל ידי כך מקלים על האדם להתמודד בשוק העבודה התחרותי. אנו, במכללה האקדמית נתניה, משתדלים לחשוף את הסטודנטים במכללה כבר במהלך הלימודים לחברות המובילות במשק הישראלי במגוון רחב של מסגרות כדוגמת "פרויקט המצוינות" המתקיים במכללה ומאפשר לסטודנטים המתאימים להשתלב בפרויקט ובכך להתמודד עם בעיות אמיתיות העומדות על הפרק בארגונים אלו. מטרת הסטודנטים היא לבחון כיצד ניתן להתגבר על בעיות אלו ולהציע פתרונות אופרטיביים לארגונים".

נטע שליט-חסון, מאמנת לתקשורת ומנהיגות בתות תקשורת ותוצאות "מבחינה אישית, ברגע שהאדם עסוק בלמידה הוא מרוויח פעמיים: פעם אחת, בעת למידה האדם מפתח את עצמו, מרחיב את אופקיו ורוכש עוד ידע.  פעם שנייה, עצם זה שהאדם עסוק בפעולות יזומות לקידום עתידו וגורלו, הביטחון העצמי שלו מתחזק. כאשר האמונה שלו בעצמו וביכולותיו גדלה, הוא כבר לא ירגיש מותנה באף מעסיק ויפגין ביטחון וגישה חיובית גם בראיונות עבודה".לימודים – מתכוננים לסיום המשבראין ספק, לימודים הם דרך להסתכל על המשבר הכלכלי כהזדמנות: הזדמנות נאותה להתמחות במקצוע מסוים, הזדמנות לעשות הסבה או להתקדם מבחינה אקדמית ומקצועית וכך, להגדיל את רפרטואר המשרות המתאימות לכל דורש עבודה ולצבור יתרון על פני מועמדים אחרים.נטע שליט-חסון רואה בהכשרה מקצועית כלי ליצירת עצמאות כלכלית: "מבחינה כלכלית, ניתן לעבור הכשרה שבסיומה (ולעיתים במהלכה) ניתן לייצר הכנסה מיידית. אדם בעל כישורים טכניים יכול לנצל את ההזדמנות לעבור הכשרה בתחום הטכני ולמצוא עבודות זמניות כגון מתקין אביזרים, מתקין אזעקות וכדומה. מישהי שנמשכת לתחום היופי יכולה לרכוש לעצמה מקצוע בקורסים קצרי מועד של איפור, הסרת שיער וכדומה ולעבוד באופן זמני בתחום".אל המסקנות של שליט-חסון בנושא לימודים והכשרה מקצועית בשעת משבר כלכלי מצטרף גם ערן שחם, מנהל מלם-תים הדרכה:

"לדעתי, ניתן למנף את תקופת המשבר הכלכלי ולראות בה הזדמנות יוצאת דופן בפני כל מי ששוקל כניסה לעולם ההייטק. כיום, זו בעצם העת המתאימה ביותר ללמוד ולהכשיר עצמך כך שבתום כשנה מהיום, כאשר המשבר הכלכלי העולמי יהיה מאחורינו תוכל להגיע מוכן לשוק העבודה. שוק שיהיה עסוק מן הסתם בחיפוש אחר כוח-אדם מיומן ומתאים.הייתי מציע לשים לב ובפרט לפנות לגופים בתעשייה כמונו, אשר אינם מסתפקים בלימוד תיאורטי, אלא מכשירים את הלומדים בשילוב פרקטיקה על-ידי מומחים מהשטח, וכמובן תוך מתן הסמכות יצרן בינלאומיות למסיימי הקורסים. אצלנו אנו עסוקים כעת בהכשרת תלמידים למקצועות המחשוב בתחומים מגוונים כגון: אבטחת מידע – צ'קפוינט וג'וניפר, לינוקס - קוד פתוח, מתכנתי מיקרוסופט דוט נט, מתכנתי JAVA לסביבת אורקל ועוד.

בסיום ההכשרה המיועדת לקהל הרחב, אנו גם מבטיחים מקום עבודה לכל מי שסיים את המסלול בהצלחה ועמד במבחנים והקריטריונים הנדרשים. התלמידים הללו נקלטים בחברות בת של קבוצת מלם-תים, ובפרט בנטקום, גרדיאן וקוראל הנחשבות כמובילות בתחומן בתעשייה. בדרך זו מי שעובר כעת לימודים והכשרה מקצועית לא רק מנצל את זמן המשבר כדי למצוא את עצמו בתחום נחשק אלא גם מבטיח לעצמו את יום עבודתו הראשון בחברת המחשוב הגדולה בישראל בתום הלימודים".