'לכידת ספינת הנשק - תמרור אזהרה'

תא"ל במיל', שלום הררי, אומר לערוץ 7, כי לכידת ספינת הנשק היא השג גדול לצה"ל אך גם תמרור אזהרה לבאות.

תגיות: פרנקופ
בני טוקר , י"ז בחשון תש"ע

'לכידת ספינת הנשק - תמרור אזהרה'-ערוץ 7
הספינה שנתפסה. היום
צילום: דו"צ

תא"ל במיל, שלום הררי חבר המכון לחקר הטרור במרכז הבינתחומי בהרצלייה, לשעבר יועץ לענייני פלסטינים במשרד הביטחון, אומר בראיון לערוץ 7 כי לכידת ספינת הנשק שיצאה מאיראן היא השג גדול לצה"ל אך גם תמרור אזהרה לבאות, "איראן בתפיסתה האסטרטגית הגורסת להתעמת מול המערב בכלל וישראל בפרט, מפתחת אסטרטגיה לפיה בינתיים כל עוד אין להם נשק גרעיני, הם ילחמו בישראל במלחמת התשה. זאת הן על ידי מתאבדים והן על ידי מימון, ואם הם יכולים לחזק את החיזבאללה מצפון ואת החמאס בדרום הם יעשו את זה, ככה הם נלחמים בנו בכמה חזיתות בו זמנית".

לדבריו, לארגוני הטרור יש כבר נשק שובר משוואה, "ראש אמ"ן האלוף ידלין דיבר על טיל של 60 ק"מ שיש לחמאס , החמאס רוצה לחקות את יכולותיו הצבאיות של החיזבאללה, והם עושים מאמץ כדי להתחמש. מסלול הנשק עובר מאיראן צפונה לחיזבאללה, ולהם יש אניות קטנות כדי להעביר נשק לעזה דרך החופים על ידי ספינות דיג כמו האוניה סנטוריני".

לטענתו, יש עוד ספינות נשק שמובילות נשק לארגוני טרור וחייבים שיתוף פעולה בינלאומי כדי לעצור את כולם, "אנחנו עוד לא יודעים אם הספינה הזאת יועדה ללבנון או סוריה, אבל זה לא סוד שבזמן האחרון אנחנו שומעים על אניות שנתפסות בערוץ ההברחה הראשי מאיראן. יש ספינות שעוברות דרך חצי האי ערב לאזור תימן ים סוף וצפונה, ויש עוד מדינות שמשתפות איתנו פעולה ולוכדות ספינות כאלה, כפי שהיה לפני מספר שבועות בים ההודי, ספינה שיצאה מאיראן עם תחמושת ונשאה דגל קפריסאי נעצרה על ידי הצי האמריקאי".

תא"ל במיל' הררי אומר, כי האויב נוקט בדרכים מתוחכמות כדי להבריח את ספינות הנשק, "לפי החוק הבינלאומי זה שפורק את האונייה צריך להיות המדינה שהיא בעלת הספינה, כך קרה שאת אותה ספינה קפריסאית היו צריכים ללוות דרך סוואץ עד קפריסין ורק שם פרקו אותה.  אתה תמיד יכול לעלות על הספינה, אבל לפרוק אותה רק המדינה של הדגל של הספינה יכולה לפרוק. גם איראן התחכמה ושלחה ספינות תחת דגלים של מדינות אחרות, כי היא יודעת שלפי החלטות מועצת הביטחון אסור לאיראן לייצא נשק מכל סוג, לכן הם שולחים את הנשק בחסות מדינות אחרות".

הררי מזהיר, כי הטילים החדשים של החמאס הם איום אמיתי גם על מרכז הארץ, "הרצון של החמאס לפגוע בתל אביב הוא לא סוד, תל אביב היא סמל, תל אביב זו בירת ישראל לשיטתם, לא ירושלים היא הבירה אלא תל אביב. פה זה התפוח הגדול, הניו יורק של ישראל, לפגוע בתל אביב זו פגיעה מוראלית. השאלה הגדולה כעת היא האם זה טיל בודד שיש להם או שיש להם מאות כאלה, מה שבטוח זה שהם עושים מאמצים גדולים כדי לפתח טילים כאלה בתוך הרצועה".