מידע מודיעיני מוקדם או תפיסה אקראית?

הרמטכ"ל אישר: ספינת הנשק נתפסה על סמך מידע שהעביר המוסד. בבוקר אמר מפקד אחד הסטי"לים כי היא התגלתה במהלך סיור שגרתי.

תגיות: פרנקופ
חגי הוברמן , י"ח בחשון תש"ע

מידע מודיעיני מוקדם או תפיסה אקראית? -ערוץ 7
הספינה שנתפסה. היום
צילום: דו"צ

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, אישר היום כי אניית הנשק פרנקופ נתפסה בעקבות מידע מודיעיני מוקדם. "מבצע חיל הים ללכידת ספינת הנשק שהעבירה איראן לחיזבאללה, הוא חלק ממערכה עניפה" – אמר הרמטכ"ל בפגישה עם ראש הממשלה ושר הביטחון – "מרבית הפעילות היא סמויה. אני רוצה להביע הערכה לאנשי חיל הים ולאנשי המוסד. בלעדיהם לא היה מודיעין מדויק כזה".

דבריו סתרו את הרושם שניסו ליצור בצה"ל ביומיים האחרונים, כאילו תפיסת הספינה נעשתה באקראי. הבוקר התראיין לגלי צה"ל סגן-אלוף זיו, מפקד הסטי"ל  "אח"י אילת" שהשתתף בלכידת הספינה, ואמר כי למרות שירות המודיעין היעיל של חיל הים, הפועל לצד רשת אמצעי  אוויר וצוות ספינות שעורך סיורים באופן קבוע, "פרנקופ" התגלתה במהלך סיור שיגרתי. "אני ולוחמי היינו בלב הים התיכון בסיור, כפי שאנו מבצעים פעמים רבות במהלך השנה", אמר זיו, "כשמצאנו את אוניית הנשק, העברנו את נתוניה למפקדה וקיבלנו הנחיות להמשיך בבדיקתה,  כי משהו בה עורר חשד".

במסיבת עיתונאים בנושא שנערכה היום בקריה בתל אביב השתתפו ראש הממשלה שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, ראש אמ"ן האלוף משה ידלין ומפקד חיל הים, האלוף אלי מרום (צ'ייני).

נתניהו התייחס לתפיסת ספינת הנשק ואמר "זה פשע מלחמה. זה פשע מלחמה שהעצרת הכללית של האו"ם, שמתכנסת היום לדון בד"וח גולדסטון, הייתה צריכה צריכה לחקור ולדון בו ולהוקיע אותו. מועצת הביטחון היתה צריכה להתכנס בכינוס מיוחד עבורו. מדובר פה בהפרות בוטות של החלטות מועצת הביטחון".