חומש
חומש פלאש 90

לאחר הפסקה של מספר שבועות בתופעת חילולי השבת בפינויים מחומש, שוב חילול שבת וונדליזם בחומש. רגעים ספורים לפני כניסת השבת עלו ג'יפים של גדוד שמשון ומג"ב כשבראשם מפקד גדוד שמשון סא"ל ציון שנקור והחלו בחיפוש אחר האזרחים והמשפחות ששהו במקום. החיפושים נמשכו גם לאחר כניסת השבת.

במהלך החיפושים נמצא האוכל שהכינו האזרחים לשבת והכוח לקח אותם בנסיון להשאיר את האזרחים הרבים במקום ללא מזון ושתיה למשך השבת.

בדקה האחרונה לפני כניסת השבת, התקיימה פניה דחופה של אישי ציבור וארגון "חומש תחילה"  אל יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין  (ליכוד), המשמש בתפקיד יו"ר ועדת המשנה לענייני איו"ש בועדת החוץ והבטחון, ועדה שכבר קיימה לאחרונה מס' דיונים דחופים בנושא, בהם הוסכם כי ככלל לא יתקיימו פינויים בשבתות בחומש והתופעה תפסק.

ח"כ אלקין פנה בדחיפות אל לשכת שר הבטחון ודרש לעצור את חילול השבת והנסיון להתאנות לאזרחים ולקחת את מזון השבת ללא כל צו. מיד בתום השבת התברר כי לאחר זמן אכן התקבלה פקודה והכוחות ירדו מחומש והשאירו את המזון במקום. טרם הירידה, הכוחות, בפיקודו של מג"ד שמשון סא"ל ציון שנקור, שפכו את המים שבמיכלים לרצפה.

"כאזרחים אנו מלאי בושה אל מול צורת התנהלות של אנשים האמורים לייצג את מערכות השלטון במדינה" – אמרו בארגון "חומש תחילה" בצאת השבת – "הוונדליזם של שפיכת המים על הרצפה במזיד כשדי שלאנשים לא יהיה מים בשבת והחוצפה של חילול שבת מכוון  ומתוזמן מראש נובעים מאותה השחתה בנפש של רוח הגירוש. נוכחות ופיקוד מפקד גדוד בצה"ל על מעשים כאלו מוסיפות משנה חומרה לעניין".

יו"ר ועדת המשנה לענייני איו"ש ויו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין זעם לאחר צאת השבת "מדובר בהפרה של הסיכום במפורש בועדה בנושא. פניתי ללשכת שר הבטחון בדרישה לקבל הסברים בנושא.ף באם ההסברים לא יהיו מספקים, נקיים בדחיפות עוד דיון בועדה".

נודע כי  חיילים ומפקדים רבים בגדוד שמשון זועמים על מפקד הגדוד סא"ל ציון שנקור ומפקד חטיבת שומרון אל"מ איציק בר, הגורמים לדבריהם לגדוד לעסוק חלק ניכר מזמנו במלחמה ביהודים במקום באוייב, פעמים רבות תוך חילולי שבת.

כזכור, לפני כשבועיים התחוללה סערה ציבורית במדינה לאחר שמספר לוחמים מגדוד שמשון , ממספר מחלקות, הניפו בעת השבעתם בכותל שלטים בהם נכתב "גדוד שמשון לא מפנה את חומש". קרובי משפחה של חיילים, חילונים ודתיים, הסבירו אז לכלי התקשורת כי החיילים בגדוד זועמים על השימוש "האובססיבי והבלתי נסבל" בחיילי הגדוד למשימות נגד יהודים".

בארגון "חומש תחילה" אמרו לאחר פרסום התמונות כי על פיקוד הצבא לעשות חשבון נפש מה בהתנהלות מפקדי חטיבת שומרון וגדוד שמשון גרם לתסיסה קשה וחסרת תקדים זו.