מלחמת ההסברה:
"המתלוננים מוזמנים להתגייס להסברה"

דובר משרד החוץ דוחה את הטענות על כשלון ההסברה הישראלית בפרשת אונית הנשק. למלינים הוא מציע: התגייסו להסברה במקום להתלונן.

תגיות: פרנקופ
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תש"ע

"המתלוננים מוזמנים להתגייס להסברה"-ערוץ 7
הספינה שנתפסה. היום
צילום: דו"צ

דובר משרד החוץ, יוסי לוי, דוחה בראיון ליומן ערוץ 7 את הטענות ולפיהן כשלה ההסברה הישראלית במאמציה לקדם באמצעי התקשורת בעולם את פרשת אוניית הנשק האיראנית שנלכדה בשבוע שעבר.

את הציפייה לשינוי מיידי בדעת הקהל העולמית על ישראל מגדיר לוי כילדותית וקובע כי לא ניתן לבצע מהלך דרמטי בדעת הקהל העולמית בלחיצת כפתור, כהגדרתו.

לוי מספר כי הצגת הנתונים כפי שהם בפני התקשרות בעולם נתקלה בלא מעט בעיות ובראשן סרבנות של מספר כלי תקשורת לראות את הדברים נכוחה. "העולם מוטה. הוא בוחן אותנו לא על פי מעשנו אלא על פי מה שאנחנו", אומר לוי המציין כי עם זאת הובאו לנמל אשדוד 60 דיפלומטים לבד מעשרות אנשי סגל מהעולם שקיבלו סקירה מקיפה על האמל"ח שנתפס. למרות כל אלה האירוע כוסה רק חלקית בעיתונות העולם.

באשר לטענותיו של חבר הכנסת נחמן שי ולפיהן כשלה ההסברה הישראלית בפרשה זו בשל פיצול ההסברה לשלושה משרדים, משרד ההסברה בראשות השר אדלשטיין, משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה, אומר לוי כי הוא עצמו מעריך אמנם את חבר הכנסת שי ואת תרומתו להסברה הישראלית אך כמי שבקיא בפרטים הוא יכול לקבוע שאטענה איננה צודקת. "הפעילות אדירה, אבל לא תמיד ניתן לחייב את הפרה לשתות אחרי שאנחנו מביאים אותה אל השוקת".

לוי רואה בטענות המוטחות במשרד החוץ כאמירות שאינן הוגנות כלפי מי שעמל בתקציב מועט להגיע להישגים הסברתיים. הוא עצמו מציע לכל המבקרים את ההסברה להצטרף אליה. "ההסברה היא רחבה יותר ממה שנראה", הוא אומר ומסביר כי לא רק נאום או מאמר של שר הם ההסברה הישראלית אלא "ערך כל התוצר הדיווחי", כלשונו. בהקשר זה כולל לוי תגובות למאמרים אנטי ישראליים, שיחות טלפוניות לתחנות טלוויזיה המסקרות באופן שקרי את המתרחש בישראל ועוד. לכל אלה, אומר לוי, יכול כל אחד מהמבקרים את ההסברה, וגם אלה שלא, לעשות רבות.