הנפת השלטים בטקס ההשבעה
הנפת השלטים בטקס ההשבעה צילום: מרים צחי, באדיבות "חומש תחילה"

התסיסה והזעם בקרב חיילי גדוד שמשון ובני משפחותיהם בעקבות ריבוי הפינויים שמבצע הגדוד בחומש בימי חול ובשבתות, לעיתים תוך אלימות, אשר הגיעו לפני כשבועיים לשיא חסר תקדים בתולדות צה"ל כשלוחמים הניפו בטקס ההשבעה בכותל שלטים "גדוד שמשון לא מפנים את חומש", פורצים גם בקרב חיילי המילואים בוגרי הגדוד אשר שירתו בו בעבר.

25 לוחמי מילואים, ביניהם קצינים, סמלים, מ"כים ולוחמים אשר שירתו בגדוד בשנים האחרונות חתמו על מכתב חריף וחסר תקדים בתולדות הגדוד אל מח"ט שומרון אל"מ איציק בר ומפקד הגדוד סא"ל ציון שנקור, המובילים את הפינויים ואת חילולי השבת במהלכם. נציגי הלוחמים החותמים הגיעו אל מפקדת הגדוד ומסרו את המכתב ביד למפקד הגדוד, סא"ל שנקור. עותק נוסף של המכתב נשלח אל מפקד חטיבת שומרון אל"מ בר.

במכתב, עליו חתמו כאמור 25 קצינים, מפקדים ולוחמים, נכתב בין היתר:

"אנו, חיילי שמשון בעבר וחיילי מילואים בהווה, הרוצים להחזיר את גדוד שמשון, היקר לכולנו, לימי הפאר והגבורה, פונים בזאת למג"ד ולמח"ט לסייע לנו במשימה חשובה זו.

לגדוד 92, גדוד שמשון, יש עבר קרבי מפואר במלחמה בטרור ובהגנה על אזרחי מדינת ישראל. לחמנו עם הגדוד בגוש קטיף, בנצרים, בניסנית ובגוש עציון, היינו חלק ממשפחה לוחמת בה כולם ידעו מיהו האויב וכיצד יש להתייחס אליו.

התעסקותם של מפקדי הגדוד וחייליו בחודשים האחרונים בגחמות פוליטיות בחורבות חומש שבשומרון, תצפיות ומרדפים אחרי יהודים, צהלות קרב כאילו היו אלו גדולי המחבלים - כל אלו גורמים לנו בושה גדולה.

אין כל פלא שטירונים של הגדוד צופים בחרדה אל עתידם הצבאי עם סיום המסלול, וחוששים מניצול כישוריהם הצבאיים לביצוע מדיניות פוליטית שאין לה כל זיקה לצורכי הביטחון של מדינת ישראל. כל זאת מוליך אותם לנקיטת צעדים חריגים, בניסיון למחות ולהיאבק במגמה זו.

אנו קוראים לחברינו לשרות הצבאי לחדול מעיסוק בביצוע גחמות פוליטיות מכל סוג שהוא, ולחזור למשימות הלאומיות האמיתיות; דאגה לביטחון ישראל ומלחמה נחרצת במחבלים ובאויבים".

סגן (מיל.) אריה אידלס, ששירת בגדוד כמ"מ לוחמים, הסביר את המניעים לחתימתו על המכתב למג"ד, "לחמתי ארבע שנים בגדוד שמשון, כחייל, כמפקד וכקצין מפקד מחלקה. אהבתי את הגדוד והייתי גאה בו, היום אני פשוט מלא בושה.

השתחררנו והתבגרנו, אבל ניצוץ של גאווה היה תמיד חבוי בלב, ניצוץ שנדלק ברגע על ידי חבר או סיפורי צבא. תמיד זה היה כבוד גדול, 'אני שירתתי בשמשון'. היום אני מתבייש, קשה לי לספר שזה הגדוד שלי, שבו הייתי מ"מ.

זה לא הגדוד אותו מכיר, זה לא הגדוד בו גדלתי. זה לא הערכים עליהם חונכתי בגדוד, ערכים של לחימה עיקשת באויב, חתירה למגע, יוזמה, הפתעה ויצירתיות בפגיעה במחבלים, באויבים. קשה לי וכואב לי, שהגדוד שלי מתעסק בשטויות, נלחם באחים שלנו ועוד עושה זאת בדבקות ובמסירות".

סמ"ר (מיל) ידידיה נוימן, תושב מרכז הארץ ששירת כלוחם בגדוד,  הוסיף"אני אמנם לא מתנחל ולא פעיל פוליטי, אני גם לא יודע אם כחייל הייתי מניף שלטים, אבל המעשים שלצערי הגדוד עושה בחודשים האחרונים בפינויים של יהודים הם בעיקר פעילות שיטור פוליטית. שירתתי בגדוד שמשון עוד בעזה ולחמתי כחייל גאה בגדוד הן במלחמת לבנון השנייה והן במבצע עופרת יצוקה. אני מתבייש היום שהגדוד מתעסק בעיקר בפעילות נגד יהודים. אני מקווה שהפיקוד בגדוד יתעשת ויחזיר את הגאווה לחיילים ולבוגרי הגדוד".

מכתב המילואימניקים יוצא ימים אחדים לפני הטקס החגיגי שיתקיים במוצאי שבת לכבוד הלוחמים מניפי השלטים בכותל.

בתגובה לדברים נמסר מלשכת דובר צה"ל כי "גדוד שמשון הוא מהגדודים הטובים בצה"ל. מפקדיו עושים ימים ולילות במסגרת המאבק בטרור ומניעת פיגועים בשטחי איו"ש ובתוכי מדינת ישראל והם ראויים לכל הערכה. דובר צה"ל מבקש להבהיר כי צה"ל כפוף למרותה של הממשלה הנבחרת בישראל ומבצע אחר הנחיותיה. שירות המילואים איננו התנדבות אלא מתבצע מתוקף חוק. דובר צה"ל מציע ופונה לכלל הגורמים להותיר את צה"ל, את מפקדיו ואת חייליו מחוץ לכל ויכוח פוליטי בישראל. תנאי זה הכרחי על מנת לשמר את אופיו, ממלכתיותו ויכולתו של צה"ל לעמוד במשימותיו".

כאן המקום לציין כי במוצאי השבת הקרוב (פרשת חיי שרה) תיערך קבלת פנים חגיגית תקיים ללוחמי מחלקה 2 בפלוגת הטירונים בגדוד שמשון אריה ארבוס ואחיה עובדיה, ממניפי השלטים "גדוד שמשון לא מפנים את חומש" בהשבעת טירוני חטיבת כפיר בכותל המערבי לפני כשבועיים.

האירוע החגיגי יתקיים בשעה 20:00 במוצאי שבת  באולמי "שירת ירושלים" ברחוב כנפי נשרים 64 בהשתתפות מאות אזרחים מרחבי הארץ שיבואו לחלוק כבוד לחיילים מניפי השלטים ובני משפחותיהם. באירוע ישתתפו גם בני משפחות של החיילים מהמחלקה החילונית שהניפו אף הם שלטים כנגד הפינויים שמבצע גדוד "שמשון" בחומש, אך לא נשפטו. 

את האירוע יכבדו בנוכחות הרב דב ליאור רב העיר קרית ארבע-חברון וראש הישיבה וכן הרב יצחק גינצבורג, ראשי ישיבות רבנים ואישי ציבור רבים. כמו כן ישתתפו באירוע פעילי "חומש תחילה".