כמעט 4 שנים לאחר אירוע עמונה, וכ-3 שנים לאחר שבית משפט השלום בירושלים הרשיע את קצין היס"מ דוד אטיה בתקיפתו של המפגין הכתום דוד לדוין, באמצעות נגיחה בקסדה בראשו – ניתן באותו בית משפט פסק דין בתביעת הנזיקין שהגיש לדוין. פסק הדין, עליו חתום סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים השופט כרמי מוסק, מחייב את השוטר לשלם מכיסו האישי כמעט 60,000 ש"ח למפגין שתקף. התביעה הוגשה ע"י עו"ד חיים כהן, המייצג את דוד לדוין לאורך כל המסלול המשפטי, הפלילי והנזיקי,  מטעם ארגון זכויות האדם ביש"ע.

פסק הדין ניתן בהעדר הגנה, לאור העובדה שהתביעה נמסרה לידיו של אטיה בחודש יוני, ובמשך למעלה מארבעה חודשים הוא נמנע מלהגיב עליה.

ארגון זכויות אדם ביש"ע מציין כי השוטר דוד אטיה, שהיה השוטר הראשון שהורשע בפלילים בעקבות ארועי עמונה, זכה ליחס מקל במיוחד מצד השופט ברקלי, שדן בתיק הפלילי. לאחר שהשופט קבע בהכרעת הדין  כי "הנאשם הוא שבחר להתעמת עם המתלונן...הנאשם נגח בקסדתו בפניו של המתלונן, ללא כל סיבה מוצדקת" וכי "הנאשם תקף את המתלונן כשלא נשקפה לו כל סכנה, בשעה שהמתלונן התרחק ממנו. יודגש כי הנאשם הוא שהלך אחרי המתלונן ואז נגח בפניו" - החליט השופט ברקלי בהליך חריג לבטל את ההרשעה על מנת למנוע את פיטוריו מהמשטרה. עם זאת, קביעת בית המשפט שהשוטר אכן ביצע את עבירת התקיפה נותרה בעינה.

בתצהיר שהגיש התובע דוד לדוין לבית המשפט, הוא כתב בין היתר: "תחושת העלבון וההשפלה שלי אך התחזקו בעקבות ההליך בו בוטלה הרשעתו של הנתבע, הליך במסגרתו הוגשו המלצות שונות שכולן העידו על היותו של הנתבע שוטר מצטיין ובלתי אלים, אשר במסגרת עבודתו אל מול אוכלוסיה עבריינית ביפו ובדרום תל אביב, מעולם לא פעל באלימות כלפי אותם עבריינים. העובדה כי הנתבע נמנע מלנקוט אלימות כלפי עבריינים, ולא נמנע מצעד כל כך אלים פוגעני ומשפיל כלפיי- נער צעיר אשר כל אשמתי היא הזדהותי הערכית והאידיאולוגית ותו לא – רק חיזקה את תחושת ההשפלה, עגמת הנפש והקיפוח שחשתי."  עוד כתב לדוין בתצהיר: "ברצוני לציין, כי הנתבע לא הביע חרטה כלפיי- דבר שרק הגביר את תחושת העלבון והפגיעה."

בארגון זכויות אדם ביש"ע אומרים כי יתכן שעכשיו, לאחר פסק הדין והחובה לשלם את הפיצויים למפגין שתקף, יביע השוטר אטיה חרטה על מעשיו...

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו