שחרור מחבלים
שחרור מחבלים פלאש 90

לקראת עסקת שליט הצפויה בה ישוחררו מאות מחבלים אומר המזרחן, פרופ' משה שרון מהאוניברסיטה העברית, כי מדינת ישראל עשתה את כל הטעויות האפשרויות בדרך לעסקה כושלת, "ככל הנראה הולכים לקראת עסקה שבה יתמלאו כל תביעותיו של החמאס, והשאלה היא רק מתי. לצערי שחרורו של שליט כבר יצא מזמן מהידיים של הממשלה ועבר לתקשורת וללחץ הציבורי - הלחץ אמנם  מובן אבל הדרך הייתה לא נכונה".

לדבריו היה ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר לו מדינת ישראל הייתה נוהגת ביד קשה כלפי המחבלים, "לא יכול להיות שחייל שנמצא בשבי, כמו גלעד שליט, איש לא רואה אותו, ולעומת זאת אלפי מחבלים שכלואים בארץ זוכים לכל התנאים, לא יכול להיות דבר כזה. אם המחבלים לא היו נמצאים פה בבתי הכלא בתנאים של קייטנה, כשהם מנצלים את זמנם ללימוד ועשיית תארים אקדמאיים ומולידים ילדים בתוך הכלא כמו סמיר קונטאר, אם הם היו עובדים בעבודות פרך ולא נפגשים עם בני משפחותיהם, אז היה נוצר לחץ אמיתי על החמאס, בני המשפחות היו לוחצים שהם ישוחררו. היום בתנאים כאלה טובים לא פלא שהחמאס לא לחוץ שהם ישוחררו".

שרון אף מציע לשקול גם הוצאה להורג למחבלים, "היום לא מוציאים להורג, אז לכל הפחות שהמחבלים האלה יעבדו בעבודות פרך. לדעתי יש מקום לשקול הוצאה להורג, הרי אפילו בארה"ב הגדולה יש כיום הוצאות להורג. אותם מחבלים שמשכנעים אותם למות בתור שהידיים כדי להגיע לגן עדן, לא בטוח שיצליחו לשכנע אותם לעשות פיגועים אם הם ידעו שהם מוצאים להורג בישראל".

פרופ' שרון טוען כי למרות הכשלים בדרך לעסקה ניתן עדיין למזער נזקים, "אם נתעקש על שמות מסוימים שלא ישוחררו, זה אולי יעכב את גלעד שליט עוד כמה שנים בכלא אבל זה יהיה משמעותי מאוד. לצערנו החמאס עוקב אחרי כלי התקשורת בישראל ורואה את התמיכה הגדולה של הציבור בעסקה, הדבר הזה רק מגביר ומחזק את עקשנותו. בתנאים הנוכחים נוצר מצב שעשינו את כל הטעויות האפשריות, ואין לנו דרך אמיתית להפעיל לחץ על החמאס".

הוא משוכנע שהמחבלים שישוחררו יחזקו את תשתית הטרור ביהודה ושומרון, "גם אם חלקם יורחקו מעבר לים, כיום אין דבר כזה מעבר לים, ואפשר לפעול גם משם. מעבר לזה אלה מחבלים שבמשך שנים בכלא הישראלי רכשו ידע וקשרים, והפכו להיות רבי מחבלים מקצוענים יותר, שחרורם יהווה מתן זריקת מרץ לתשתית הטרור נגד ישראל".

פרופ' שרון סבור שראש הממשלה נתניהו לא יוכל להשפיע רבות על גורל העסקה הכושלת, "לראש הממשלה נותר כיום מרחב תמרון קטן מאוד, לאור הלחץ הציבורי וכלי התקשורת. כך שהעסקה צפויה לצאת אל הפועל בתנאיה בלי שיהיה אפשר לשנות הרבה".