חיילים בעזה
חיילים בעזהדובר צה"ל

"השירות בצה"ל בעיני הוא לא רק חובה, הוא קודם כל, לנו ששירתנו בצה"ל, לבנינו ולבנותינו שעתידים לשרת, הוא זכות גדולה. העם שלנו במשך דורות רבים היה חסר כוח מגן ומשום כך נתון לפורענות, לרדיפות ולהשמדה. גם היום, נקודת המוצא היא שאין קיום לישראל ולאזרחיה ללא כוח המגן הצבאי, אבל השירות בצה"ל הוא גם ערך - ומבטא תרומה ונתינה לכל, והוא כור ההיתוך של החברה הישראלית", כך אמר היום שר החינוך, גדעון סער בכנס בנושא עידוד הגיוס לצה"ל בירושלים.

"אני מאמין שהמשרד לא בכדי נקרא משרד החינוך, היבט מרכזי של החינוך הוא חינוך לערכים. ואם הגענו כחברה וכמדינה להישגים כל כך מרשימים, בתנאים לא פשוטים, הגענו לכך בזכות היסודות הקיימים בחברה ובמערכת החינוך. המשימה שלפנינו היא להחזיר את החברה הישראלית לעצמה, ולכן הצבתי את נושא עידוד הגיוס כאחד היעדים, וכמו בכל נושא גיבשנו תכנית עבודה מעשית בשיתוף פעולה עם צה"ל כדי לקדם את היעד הזה", אמר.

"ראיתי היום את האוגדן שהפיק מינהל חברה ונוער, הוא מרשים ביותר, ואני מעודכן לגבי תכנית דרך ארץ שתתמקד בבתי ספר חלשים בנתוני הגיוס שלהם. אתמול יצאנו בפיילוט בערים חיפה ופתח-תקווה. באתר האינטרנט של המשרד נמצאים נתוני בתיה"ס , לצד ההישגים הלימודיים, בתחום החברתי, מופיעים גם נתוני הגיוס. אני רואה חשיבות בשיתוף פעולה עם צה"ל והיום השיתוף הוא מלא", אמר סער.

"הצבא מקבל לידיו את כח האדם שפותח במערכת החינוך שלנו ומתקיים שיתוף פעולה מתוך דיאלוג אמיתי. אני מבקש להודות למנהלים ולמחנכים ולשותפים למהלך.

היום חייבים גם לומר אמירה ערכית ברורה בגנות ההשתמטות מצה"ל. אני חושב שלנו כחברה ישראלית וכמערכת חינוך חייבת להיות אמירה ברורה: אי אפשר לקבל השתמטות בתואנות שונות שהן כסות לאי רצון לקיום חובה אזרחית ולהעברת הנטל לכתפיים אחרות. לא יכול להיות במדינת ישראל מצב בו תינתן חסינות למעשי מרמה. אם נעשה זאת בצורה ובקול ברור נוכל לשמור על הצבא שלנו,לשמור על החברה שלנו - וזו חובתנו כלפי ילדינו."