חיילים במבצע עופרת יצוקה בעזה
חיילים במבצע עופרת יצוקה בעזה צילום: פלאש 90

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גבי אשכנזי, אישר היום את הענקת ציון לשבח (צל"ש) מטעם מפקד פיקוד הדרום, לרב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב על תפקודו במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. הענקת הצל"ש נבחנה ואושרה על-ידי ועדת הצל"שים.

בתאריך ט' בטבת תשס"ט, 5 בינואר 2009, במהלך מבצע "עופרת יצוקה", פעל גדוד 'גדעון' של חטיבת גולני באזור 'ח'ראת תופאח' שבצפון רצועת עזה. במהלך הפעילות, נורה פגז בשוגג מטנק צה"ל אשר היה בפעילות מבצעית באזור, ופגע במבנה בו שהו לוחמים מהגדוד. מפגז זה נפגעו חיילים רבים ומפקדים, ביניהם מפקד החטיבה ומפקד הגדוד.

מיד לאחר הפגיעה, הוזעקה למקום מחלקת הרפואה הגדודית, ששהתה סמוך למבנה ועימה רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב, שמונה עם תחילת המבצע, לרופא נוסף בגדוד 'גדעון'. רב-סרן קטייב, נטל אחריות על המתרחש, פיקד על הכוח הרפואי וביצע פעולות מצילות חיים ברבים מהנפגעים - כולן תחת אש. כמו כן, רב-סרן קטייב היה אחראי על פינויו וטיפולו של פצוע אנוש מהאירוע ובכך הציל את חייו. בתום הפינוי, שב רב-סרן קטייב למחלקת הרפואה והמשיך בתפקידו עד לסיום המבצע.

רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב הראה במעשיו יוזמה, נחישות להצלת חיים וגילה כושר מנהיגות תחת אש ועל כך הוענק לו ציון לשבח. כיום, משמש רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב כמפקד מרכז רפואי אזורי בעיר ירושלים.  צל"ש זה מצטרף לשבעה צל"שים נוספים, שעל הענקתם הוחלט לפני מספר חודשים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו