תינוקות במחלקה. ארכיון
תינוקות במחלקה. ארכיוןצילום: פלאש 90

שופטת בית המשפט לענייני משפחה בחיפה, אספרנצה אלון, קבעה בפסק דין תקדימי שפרסמה הבוקר (ראשון), כי רווקה תוכל להרות ע"י זרעו של מת שלא הכירה, זאת לבקשת הוריו התומכים בצעד זה.

המדובר בבחור שנפטר והוא בן 22, אשר חלה לראשונה בסרטן במהלך שירותו הצבאי בשנת 2005, ואשר הפקיד דגימת זרע טרם התחלת הטיפולים הכימותרפיים.

בשנת 2006, כעשרה חודשים לאחר שהחלים לראשונה ממחלתו, נישא והתגרש לאחר חודשים ספורים. בחלוף כשנה מהחלמתו, בהיותו בן 22 בלבד, שבה ותקפה אותו המחלה באגרסיביות עד שהכניעה אותו בדצמבר 2007.

כשמונה חודשים לאחר פטירתו פנתה האישה הרווקה, אז בת 39, להוריו של הצעיר שנפטר מסרטן, בבקשה להרות מזרעו של בנם המנוח, והגישה לבית המשפט לענייני משפחה בקשה לאשר את ההליך, אשר עד היום לא אושר כמותו בישראל, באמצעות ארגון 'משפחה חדשה'.

השופטת קיבלה כאמור את הבקשה, תוך שהיא קובעת, כי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה משנת 2003, לפיה בהיעדר בת זוג לא ניתן לייחס למנוח כוונה להעמיד צאצאים לאחר מותו, אינה בהכרח תקפה כיום.

"לא נראה לי נכון כי עמדת המוצא הנה כי גבר מן הישוב יעדיף למות ערירי מאשר למות ולהותיר אחריו ילד מזרעו. הדעת נותנת שגבר כזה יהיה בעל ההעדפה ההפוכה", קבעה השופטת.

על אף כל זאת סייגה השופטת את כלליותו של פסק הדין, וקבעה כי הוא אינו מהווה בהכרח תקדים, וזאת לאור העובדה שהמנוח, עוד בחייו, הביע ככל הנראה את המשאלה לפיה יעשה שימוש בזרעו לאחר מותו.