סגן שר החוץ, חבר הכנסת דני איילון, מתייחס ביומן ערוץ 7 לכוונת שרי האיחוד האירופי להכריז במהלך היממה הקרובה על מזרח ירושלים כבירת פלשתין. לדבריו אין מדבור במהלך חדש וכי ההצהרות כולן ידועות ומוכרות זה שנים במדיניות האירופית כלפי ישראל. 

"זהו מצב מתמשך משנים. אלו לא נוסחים חדשים. גם סרקוזי דיבר כך מול הממשלה הקודמת, ממשלת אולמרט. שי גם מסמכים ברוח זו. התוקף של כל האמירות הללו הוא הצהרתי בלבד, ומצטרף להרבה הצהרות חד צדדיות שנאמרו במהלך השנים", אומר איילון. 

איילון שב ומדגיש את העמדה הישראלית, לפיה הבעת הדעה החד צדדית מכיוונה של אירופה לא רק שלא תוביל להסכמות בין ישראל לפלשתינים. לטעמו מהלך כזה "יכול להרחיק את הפיתרון", הוא אומר ומדגיש כי "המציאות תיקבע כאן במשא ומתן ישיר על פי הצרכים הביטחוניים שלנו והצרכים שיש גם להם". 

האם יש צורך לחשוש מהתגברות המגמה האירופית הזו? לטעמו של איילון למרות הצורך שלא להיות שאננים אין ממה לחשוש. "אמנם אי אפשר לחזות את המציאות על כל היקפה, אבל מעבר לעצרת האו"ם שבה יש רוב אוטומאטי לכל הצבעה פלשתינית גם אם יטענו שהארץ שטוחה, יש גוף אחראי הרבה יותר והוא מועצת הביטחון של האו"ם שם יש גורמים בעלי אחריות רבה יותר ובראשם ארצות הברית". 

איילון גם אינו חושש מפגיעה בשיתוף הפעולה עם ארצות האיחוד האירופי בעקבות ההחלטה המקוממת. לדבריו "כמובן שאנחנו מצווים לפעול בשיתוף פעולה, אבל האינטרסים שלנו הם החשובים, גם אם יש עלינו ביקורת בעולם". 

באשר להיערכות הישראלית לקראת ההצבעה היום בכינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי מזכיר איילון שיחות שקיימו שר החוץ, ראש הממשלה והוא עצמו עם עשרות שגרירים ונציגי מדינות באיחוד. לדבריו עלה בידיהם לגבש גוש מדינות משמעותי המתנגד למהלך, ובהן הונגריה, בולגריה, צרפת ועוד, ואלה ממתנות את ההחלטה הראשונית אותה התכוונו לקבל בכינוס. "ההצהרה שתצא הרבה פחות חמורה מזו שתוכננה", הוא אומר ומיד מדגיש כי גם זו הצהרה חמורה שכן יש בה פגיעה לכאורה במעמד ירושלים. "ההצהרה הזו היא לא דבר שנוח לנו איתו כי אנחנו לא מתפשרים על ירושלים, אבל יש רמות שונות של אמירות". 

איילון הקפיד שלא להבהיר באיזה נוסח מתון יותר יבחרו השרים האירופיים, כיוון שלדבריו נוסח זה טרם גובש והוכרע ובמהלל השעות הקרובות עד להצבעה תוכרע סוגיה זו.