הטקס בבית הנשיא
הטקס בבית הנשיא

נשיא המדינה שמעון פרס קיים הערב במשכן הנשיא אירוע הצדעה מיוחד, ראשון מסוגו ל 300 ניצולי שואה במסגרתו הדליק עימם נר חמישי של חנוכה. הנשיא הדליק את הנר יחד עם שמחה רותם (קז'יק) מאחרוני מורדי גטו ורשה ועם נכדתו על גבי חנוכייה שהייתה שייכת לוילי טל, אשר נרצח באושויץ. יצוין כי אולם בית הנשיא היה גדוש הערב בארבעה דורות לשואה, ניצולים, ילדיהם, נכדיהם וניניהם מה שהפך את האירוע למרגש במיוחד.

בדבריו, הדגיש הנשיא את חלקם המהותי של ניצולי השואה בחברה הישראלית ואמר: "ניצולי השואה, אתם, באתם ארצה והשתלבתם בכל מערכות חייה של המדינה הצעירה. בניתם את ביתכם בישראל והרמתם תרומה גדולה לכלכלת המדינה, להתיישבות, לתרבות, למדע ולמוסדות החינוך וההשכלה. חלקכם רב בעיצוב ההוויה הישראלית. ובמשך שנים השקעתם את עצמכם בעבודה ובשיקום החיים – בנחישות פנימית, ובשקט חיצוני".

בנימה אישית פנה אל הניצולים ואמר  "אני עומד לפניכם בתחושה עמוקה של ענווה וכבוד שאני רוחש לכם, ניצולי השואה. אני יודע שכל אחת ואחד מכם נושא עמו מטען כבד מנשוא, של תלאות וזוועות ואובדן אישי ומשפחתי, הכמוס בנפשכם פנימה. "

עוד הוסיף הנשיא ואמר כי "רוח ישראל גברה. אתם, הניצולים, אזרחיה הגאים של מדינת ישראל, נושאים את העדות הניצחת הזו, ש"נצח ישראל לא ישקר". אור הנרות שהדלקנו כאן הערב הוא אור החיים והתקווה, אור התפילה לניצחון הרוח של ישראל , שהסיג חושך והעלה אוֹר, והביס רוע ובישר טוב. וגם בכאב לב נפעל להמיר איבה בידידות, לסלק סכסוכים ולרדוף שלום. וכגודל השואה כן גודל התקומה".

באירוע השתתפו שמחה רותם (קז'יק) מאחרוני מורדי גטו ורשה, חניכי תנועות הנוער שליוו את הניצולים  , יו"ר מועצת יד ושם, הרב ישראל מאיר לאו, מנכ"ל יד ושם, אבנר שלו ונח פלוג, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה וסגנית השר לענייני גמלאים, ד"ר לאה נס, האחראית מטעם הממשלה על הטיפול בניצולי השואה. בטקס ניגן הילד ברק דהאן בן ה 10 על כינורו של הילד מוט'לה, שברח עם הפרטיזנים ליער ונהרג בהפגזה ארטילרית גרמנית.