הדולר מתחזק לקראת סוף השנה

המשקיעים שחררו עסקאות מכירה על השטר הירוק לקראת סוף השנה. סקירת מט"ח של חברת פינוטק.

, ל' בכסלו תש"ע

הדולר מתחזק לקראת סוף השנה-ערוץ 7
הדולר נופל
צילום: פלאש 90

ביום חמישי, הדולר הוביל את מהלך ההתחזקות ברחבי העולם ואף נסחר בשיא של שלושה חודשים אל מול האירו, כאשר המשקיעים שחררו עסקאות מכירה על השטר הירוק לקראת סוף השנה. זאת לאחר שהפדרל רזרב דבר בטון מעודד לעליות המטבע האמריקאי לאחרונה.

כעת הדולר נסחר סביב הרמות של 1.4415 אל מול האירו, סביב הרמות של 1.6210 אל מול הסטרלינג וסביב הרמות של 89.85 אל מול היין.

הצניחה החופשית שביצע האירו כנגד הדולר הגיעה לאחר שהצמד אירו/דולר פרץ רמת תמיכה חזקה של 1.4500 והכה בעצירות הפסד, מה שעודד עוד חיסול של עסקאות רכישה על הזוג. הסנטימנט כלפי האירו נותר שלילי, זאת לאחר שסוכנות הדירוג S&P, הורידה את דירוג האשראי של יוון ביום רביעי.

אמש הבנק המרכזי בארה"ב החליט כצפוי, להותיר את הריבית לטווח קצר על רמת שפל של 0.25%. נזכיר כי לפני מספר שבועות נגיד הפד, בן ברננקה והחברות אמרו כי התדרדרות בשוק העבודה מתמתנת. הסוחרים ראו באמרה זו מתן תוקף חוקי לתמחר את העליות של ריבית הפד בטווח הקרוב.

החודש, התחזיות התחזקו משמעותית לעליית ריבית הפד בשנה הבאה והתמיכה באה בעיקר על רקע נתוני עבודה לחודש נובמבר, עם נתונים מעודדים במשרות החדשות ללא המגזר החקלאי, ודוח המכירות הקמעונאיות.

המטבעות בעלי ריבית גבוה כגון האוזי האוסטרלי והקיווי הניו זילנדי השילו כוחם כנגד השטר הירוק, כאשר הצמד אוזי/דולר נפל כאחוז ונסחר בשפל של חודשיים על רקע חיסול פוזיציות לונג לאחר שהצמד פרץ את רמת התמיכה המשמעותית של 0.8900$.

בתום הפגישה של הבנק המרכזי בארה"ב אמש, הפד היה אופטימי בנוגע לשוק העבודה ונתן תמיכה לשטר הירוק. היקפי מסחר אומנם לא רעים אך הנזילות הינה נמוכה ולכן אנו רואים תנודות כה חריפות לקראת סוף השנה.

היום המשקיעים יתמקדו במספר נתונים חשובים מהזירה העולמית: בבריטניה, בשעה 9:30 (GMT), יתפרסמו נתוני המכירות הקמעונאיות, התחזית הינה צמיחה של 0.5% ובשעה 11:00 (GMT) איחוד התעשייה הבריטי יפרסם את הסקר החודשי לעליה או ירידה בהיקפי המסחר בסקטור הקמעונאי והסיטונאי.

בקנדה, בשעה 12:00 (GMT), יתפרסם מדד המחירים לצרכן הנותן אינדיקציה ללחצים האינפלציוניים במשק המקומי. בארה"ב, מירב תשומת הלב יהיה לתביעות מחוסרי העבודה השבועיים בשעה 13:30 (GMT), התחזית הינה מעודדת ועמדת על 466 אלף ומאוחר יותר בשעה 15:00 (GMT) יתפרסם מדד היצור של פילדלפיה.

זהב: החוזה העתידי על הזהב צנח באחוז ביום חמישי, כאשר הלחץ באה לאור התחזקות השטר הירוק בזירה העולמית. נגיד הבנק המרכזי היה אופטימי בנוגע לכלכלה האמריקאית אל אף שרואה לנכון להותיר את הרבית על כנה ברמת שפל של 0.25%. המשקיעים ממשים פוזיציות קניה על האירו/דולר וגוררים מטה את המתכת היקרה. כעת החוזה העתידי על הזהב נסחר סביב הרמות של 1130.15 דולר לאונקיה.

נפט: נפילות במלאי הנפט תמכו בזהב השחור. ביום רביעי EIA- יחידת הסטטיסטיקה של מחלקת האנרגיה של ארה"ב פרסמה את מלאי הנפט השבועיים, כאשר הנתון הצביעה על רמה שלילית של 3.7 מיליות חביות, המדגישה כי הצריכה גוברת בהרבה על ההיצע. מחיר הנפט על ב 3.0% אמש אך הבוקר המימושים בשווקים מורידים את הנפט. כעת החוזה עתידי על הנפט נסחר סביב הרמות של 72.15 דולר לחבית.