לראשונה: באר שבע על מפת התרבות היהודית

אלפים השתתפו באירועי "הפסטיבל לתרבות יהודית" שהתקיימו במהלך חג החנוכה בבאר שבע. הפסטיבל כלל הופעות של אומנים, מופעים לילדים.

בני משה , ל' בכסלו תש"ע

"הפסטיבל לתרבות יהודית" בבאר שבע
"הפסטיבל לתרבות יהודית" בבאר שבע
צילום: רפאל בן נפלא

אלפי אנשים השתתפו באירועי חנוכה שהתקיימו בשבוע האחרון במסגרת "הפסטיבל לתרבות יהודית" בבאר שבע. לאחר שארגון בית מוריה יזם  הפרויקט, המחלקה לתרבות יהודית ומורשת ישראל בעריית באר שבע לקחה על עצמה את הפקת הפסטיבל בסיוע האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך וחברת כיוונים.
 
הפסטיבל כלל הופעות של אומנים, מופעים לילדים, אירועים לנוער ועוד. במהלך השבוע, הגיעו לבירת הנגב קובי עוז, להקת בין השמשות, אמיר בניון, מאיר בנאי, ארז לב ארי, אתי אנקרי והפקת "אור בהיכל". כל אחת מהופעות אלו משכו קרוב לאלף איש, ולאחר שבוע ימים של אירועים ופעילויות ניתן לראות כי מדובר בהצלחה גדולה.
 
לאחרונה, באר שבע הפכה למרכז פעילות ענפה בתחום התרבות היהודית. הפסטיבל מהווה נקודת שיא בפעילות זו בכך שמשך לדרום את מיטב האומנים וההפקות לתרבות יהודית.
 
לדוגמא, מופעי "אור בהיכל" אשר התקיימו בשנים קודמות רק בירושלים ובמרכז הגיעו השנה גם לבאר שבע. מופעים אלו כללו הצגות חינוכיות לילדים  של "תיאטרון תאיר", הבוחן בעין יהודית נושאים שונים ומגוונים. בהצגות, הופיעו שחקנים גברים השומרים על כללי הצניעות.
 
סגן ראש עריית באר שבע אבי וורצמן ציין כי "הצלחתם של אירועי הפסטיבל מוכיחים כי העיר באר שבע הופכת למרכז תרבותי משמעותי בדרום. הפסטיבל לתרבות יהודית מהווה תחילתה של פעילות תרבותית ענפה בעיר".
 
שמעיה ברקוביץ, מנכ"ל ארגון "בית מוריה" הדגיש כי מדובר בפריצת דרך. "כמי שמעורה היטב באופיה של פעילות התרבות העירונית בבאר שבע, ניתן לומר בהחלט כי "הפסטיבל לתרבות יהודית" מהווה פריצת דרך שאת המשכה נראה בקרוב", אמר.