האם גם תלמידים לאמנות יוכרו כסטודנטים?

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר בהצעתו של ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) להכיר בתלמידי בתי הספר לאמנות כסטודנטים לכל דבר.

חזקי ברוך , ב' בטבת תש"ע

מילר
מילר
פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (א) בהצעתו של ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) להכיר בתלמידי בתי הספר לאמנות כסטודנטים לכל דבר.

כיום, התלמידים בבתי הספר המעניקים השכלה אמנותית אינם מוכרים כסטודנטים ולכן לא יכולים ליהנות מהזכויות ומההטבות להן זכאים אלה הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה. לפי ההצעה החדשה, גם תלמידים בבתי הספר לקולנוע, לתיאטרון, לאמנות פלסטית וכיו"ב יכללו בחוק זכויות הסטודנט ויזכו להטבות הכלולות בו, כגון: הקלות בגין מילואים, הסדרת מועדי בחינה, חופש הביטוי וחופש ההתאגדות (קרי, להקים אגודת סטודנטים שתוכר על ידי המוסד), מינוי נציב קבילות ועוד. יתר על כן, מי שמוכר כסטודנט בישראל זכאי לתעודה המעניקה הטבות כלכליות בפתיחת חשבון בנק, נסיעה בתחבורה ציבורית ועוד. יש להדגיש כי במסגרת ההצעה, לא יוכרו בתי הספר כמוסדות להשכלה גבוהה.
 
"משרד התרבות מכיר תחת קריטריונים ברורים ונוקשים בבתי ספר מסויימים לאמנות כזכאים לתמיכה ממשלתית, אך אין שום התייחסות ללומדים במוסדות אלה." מסביר מילר, שגם עומד בראש שדולת הצעירים והסטודנטים בכנסת. "תרומתם של בוגרי בתי הספר הללו לתרבות ולאמנות הישראלית היא עצומה ולימודיהם אינם נופלים בהיקפם ובחשיבותם מתחומים אחרים, לכן אין שום סיבה שלא יזכו להחזיק בתעודת הסטודנט" הוסיף.
 
ניסן ירון, יו"ר איגוד הסטודנטים לאמנות בירושלים: "מזה שנתיים אנו מקיימים מאבק עיקש להפסקת האפליה של תלמידי מקצועות האמנות בישראל והצעת החוק של ח"כ מילר מהווה צעד משמעותי במסגרתו. מעבר לזכויות החשובות שיעניק התיקון לתלמידי האמנות, אישורו יהווה הצהרה של המדינה כי סטודנטים לאמנות אינם שווים פחות מסטודנטים למקצועות אחרים."
 
במידה ויאשרו מחר השרים את ההצעה, היא תעלה להצבעה בכנסת בקריאה טרומית כבר ביום רביעי הקרוב.