ההסתדרות מאיימת בסכסוך עבודה בסונול

ההסתדרות מאיימת להכריז על סכסוך עבודה בתחנות הדלק של חברת "סונול", זאת בעקבות מה שהיא מגדירה "הסחבת בניהול המו"מ".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ד' בטבת תש"ע

ההסתדרות מאיימת בסכסוך עבודה בסונול-ערוץ 7
סכסוך עבודה. תחנת דלק

ההסתדרות מאיימת להכריז על סכסוך עבודה בתחנות הדלק של חברת "סונול", זאת בעקבות מה שהיא מגדירה "הסחבת שנוקטת הנהלת חברת הבת המנהלת את תחנות הדלק, "ספרינט מוטורס", לנהל מו"מ על הסכם קיבוצי, לאחר שעובדי התחנות, לרבות המנהלים והמתדלקים, הצטרפו לפני כמה חודשים להסתדרות". סכסוך העבודה יובא לאישור הועדה לתיאום וביצוע של האגף לאיגוד מקצועי ביום חמישי הקרוב.

בהסתדרות מביעים כעס כלפי ההנהלה וטוענים כי היא מפרה ברגל גסה את התחייבותה. כזכור, לפני כחצי שנה, לאחר התארגנות העובדים, ובתום מאבק קצר, התקיימה ישיבה בהשתתפות יו"ר ההסתדרות ומנכ"ל החברה, תמיר פוליקר. בתום הישיבה סוכם על מתווה לקיום מו"מ הן בעניין זכויות העובדים בהסכם עבודה קיבוצי והן בעניין תוכנית ההתנהלות בקרב מנהלי החברה. הוחלט כי הליך ההתייעלות, בו חפצה החברה, יקודם בתחילה בשיתוף נציגות העובדים ולאחר מכן יחל המו"מ לחתימת ההסכם הקיבוצי.

נציגות העובדים עמדה במילתה וקיימה את התחייבותה. התקיים מו"מ ובסופו של יום תהליך התייעלות בקרב מנהלי התחנות יצא לדרך בהידברות ובהסכמה למרות הקושי הרב של העובדים.

בהסתדרות ציפו כי לאחר תהליך זה תכנס ההנהלה למו"מ על הסכם קיבוצי בתום לב אולם ההנהלה נוקטת בסחבת ובכמה פגישות שהתקיימו בחודש האחרון אינה נכנסת להידברות עניינית בנושא זה.

ראש הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד שי תקן, שלח אתמול מכתב לחברה באמצעות בא כוחה, עו"ד נחום פינברג, ובו הודיע על סכסוך העבודה שיובא לאישור הועדה השבוע. תקן אף מוסיף במכתבו כי "עמדת ההנהלה מקבלת משנה תוקף נוכח התנהלותה העקבית של הנהלת החברה ברמת השטח, לכל אורך התקופה, מאז תחילת ההתארגנות, תוך שנציגיה פועלים כל העת ליצירת עובדות בשטח שמטרתן החלשת ההתארגנות ונציגות העובדים".

נציג ועד העובדים, שמעון שטרית, אמר היום כי "לא היה קל לנו בחודשים האחרונים ובכל זאת שיתפנו פעולה עם ההנהלה והלכנו איתה יד ביד לתהליך מוסכם של התייעלות בקרב המנהלים רק מתוך ידיעה ברורה שבקצה מחכה לנו הסכם קיבוצי שיבטיח את הזכויות של כלל העובדים לרבות המתדלקים והמזכירות. אנו חשים שההנהלה הפנתה לנו עורף. אני קורא להנהלה להתעשת ולהיכנס למו"מ. אם זה לא יקרה נאלץ לצאת למאבק על למימוש זכויותינו".

מחברת ספרינט מוטורס נמסר בתגובה, כי "בימים אלה מתנהל מו"מ מול נציגי העובדים ואף נערכה פגישה בנושא. אנו מקווים כי הדברים יסוכמו בקרוב. תמוה כי ההסתדרות בחרה לנהל את הדברים מעל דפי העיתונות"