אלפים השתתפו בלוויתו של הרב מאיר אבשלום חי הי"ד שנרצח אתמול בפיגוע ירי. בין המשתתפים בלוויה היו שרים, חברי כנסת וראשי מועצת יש"ע.  מסע הלוויה יצא בשעה 10:00 מבית ההלויות שמגר לבית העלמין בהר הזיתים בירושלים. חי (40), התגורר כ-14 שנה ביישוב, וגידל שם את ילדיו, שהצעיר בהם נולד רק לפני כחודשיים. הוא עבד כמנהל תלמוד תורה ביישוב.

שר הפנים, אלי ישי, אמר במסע הלוויה לרב מאיר אבשלום חי הי"ד כי "מאות ואלפי ילדים בוכים על הרב חי שתמיד היה שמח".

השר נאמן: זכות לימוד התורה תעמוד לך להיות מליץ יושר

שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, ספד בבכי לרב מאי אבשלום חי הי"ד שנרצח אתמול ואמר "באוך לפנ הקב"ה הזכות הגדולה של לימוד תורה לתינוקות של בית רבן תעמוד לך להיות מליץ יושר ולבקש רחמים על עמנו ועל ארצנו".

מסיקה: אנו נשבעים לך רבי מאיר שנמשיך את דרכך

ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, ספד לרבי מאיר הי"ד ואמר "הרב מאיר הוא קורבן האיוולת של ממשלת ישראל רציחתו הוא תוצאה של פתיחת המחסומים, לפני שובעיים נפתח המחסום העיקרי בין שכם לטול כרם ממשלת ישראל העדיפה את מרקם החיים של הערבים על פני חיי היהודי ברק וביבי אני דורש מכם שתתייצבו בפני האלמנה והיתומים ותבקשו סליחה כי אינכם יכולים להגיד ידינו לא שפכו את הדם הזה".

"מפנים את כוחות הביטחון נגד המתיישבים ולא נגד הערבים. אני קורא לממשלת ישראל להתעשת ולמלא את תפקידה, להגן על חיי היהודים ולא לשחרר רוצחים להפנות כוחות הביטחון נגד היהודים להרוס את בתי הערבים ולא את בתי היהודים", הוסיף.

הוא פנה לערבים ואמר, "פגעתם בארי שבחבורה אך לא תשברו את רוחנו. אנו נשבעים לך רבי מאיר שנמשיך את דרכך ליישב את חבלי ארץ אבותינו על אפם ועל חמתם".

ח"כ זאב: אסור שתושבי יו"ש ישלמו בחייהם על רווחת הפלסטינים

ח"כ ניסים זאב ספד לרב מאיר ואמר, "רק אתמול עבר רבי מאיר עבר מיישוב ליישוב ללמד תורה. בפרשת השבוע כתוב שיוסף אמר 'אני יוסף אחיכם העוד אבי אחי? ולא יכלו לעמוד מפניו כי נבהלו' אם אנחנו נסתכל על המילים, מאיר כשמו כן הוא אבשלום. העוד אבי חי? הוא היה אב של כולנו של אלפים ומאות ילדים שלימד תורה".

"אני יודע שאתמול עוד יצא הרב מאיר כדי לשמח את בני משפחתו ולערוך לבנו יום הולדת ובדרכו חזרה הביתה פגעו בו אותם חיות טרף. כשאומרים 'ידינו לא שפכו את הדם הזה ועיננו לא ראו' היו צריכים להסתכל ראיה אחת קדימה כדי למנוע את אותו רצח. אני אומר מתוך אחריות אסור להזיז את המחסומים, האלה צריך להזיז אותם לאלתר. לא יכול להיות שעל חשבון רווחה של הפלסטינים תושבי יו"ש ישלמו בחייהם. אני מקווה שהמקרה זה יאמר את האמירה הנכונה לממשלת ישראל לפחות לגבי העניין של הסרת המחסומים. אנו כולנו שותפים לצער, זו אבדה של כלל ישראל. שהקב"ה יאמר די לצרותינו ויעמוד בתפילה בעד ילדיו הקטנים, בעד אשתו ובני משפחתו ובעד כל עם ישראל".

ח"כ כץ: הרב מאיר - גיבור ישראל בתורה, בהוראה וביראת שמים

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ (כצל'ה), אמר "רבי מאיר - אתה כלל ישראל, אתה גיבור ישראל בתורה בהוראה וביראת שמים".

הוא פנה למתיישבים ואמר, "אנו המעט המחזיק את המרובה, רבי מאיר - אתה מייצג את הגבורה של המתיישבים, אתה מייצג את הגבורה של מי שנוסע בלילות ללא שמירה וללא שומרי ראש, אתה הגיבור שמאיר פניך בלילות ובימים לתינוקות של בית רבן. ביראת השמים שלנו ובמסירות הנפש שלנו נרומם את כל אלה שרחוקים. אנו צריכים ללמד את ראש הממשלה ואת שר הביטחון תורה".

"רבי מאיר בעזרת ה' תהיה מליץ יושר על ילדיך על עמך, אנו נצח ישראל ולכן אנו מנצחים. מנצחים לא רק בלימוד התורה וההתיישבות אנו מנצחים גם ביכולתנו להעלות את אלו שחלשים ואיבדו את המצפן והצפון, אנו נעלה את כולם מעלה מעלה", הוסיף.

דני דיין: גם מחיר הדמים לא יסית אותנו מבניית הארץ

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, ספד לרב מאיר אבשלום חי הי"ד ואמר, "גם בימים של רגיעה יחסית אנו משלמים מחיר דמים כבד - החלוץ עידו זולדן הי"ד, הנער התמים שלמה נתיב הי"ד, חיילי וקציני צה"ל שמסרו את נפשם בעופרת יצוקה כתוצאה ישירה מכך שחבל מולדת הופקר לאויבי ישראל, ועכשיו רבי מאיר ה' יקום דמו. גם מחיר הדמים לא יסיט אותנו מדרכנו להמשיך לבנות את הארץ, להמשיך ליישב אותה ביהודים רבים ככל האפשר".

"מי ייתן והקורבנות האלו יאירו את עיניו של ראש ממשלת ישראל, יאירו את עיני צה"ל, במי צריך להילחם והיכן צריך לבנות, את מי למגר ואת מי לפתח, לאן להפנות את כוחות המלחמה ואיפה לבנות. אנו נמשיך בדרכנו בלי לסטות מילימטר אחד", הדגיש.

הוא הוסיף כי "בעברית יש למילה ירייה שני מובנים סותרים – יריית המרצחים כדוגמת הירייה שקטלה את רבי מאיר הי"ד אך יש גם את יריית אבני הפינה לבניינים. התשובה הנדרשת לירייה הרצחנית היא לירות ברשות של ממשלה יהודית גאה הרבה אבני פינה לבתים בכל רחבי ארץ ישראל וביו"ש בפרט, בהם ישוכנו אלפי יהודים שימשיכו בדרכו של הקדוש רבי מאיר שנקטל. אני מקווה שתהיה התבונה ויהיה העוז למקבלי ההחלטות, שתהיה זו מצבתו הנצחית של רבי מאיר, שהניח יסודות מוצקים מאין כמותם בתינוקות של בית רבן".

אליהו בנו של הרב מאיר: תמשיכו בדרך האמונה של אבא

אליהו בנו של הרב מאיר אבשלום חי הי"ד שנרצח אתול בפיגוע ספד לאביו בהלוויה ואמר "אבא, ה' נתן ה' לקח, מה היינו עושים בלי אמונה אבא? הייתי במחיצתך 16 שנים. כולם דיברו על מה שהיית בתלמודי תורה עם הילדים הקטנים, אף אחד לא יודע איך היית איתנו, איך היית מחובר אלינו, ידענו שאבא איתנו תמיד בכל מצב. אנחנו נהיה חזקים".

"הנוער תמיד בראש, אבא נרצח וכל הנוער בא לצעדה, בשום מקום לא אמצא כאלה חברים שיהיו איתך בטוב וברע, כולם אמרו תתקשר מתי שאתה רוצה. אני פונה לנוער תמשיכו בדרך של אבא, אבא רצה אמונה, אבא רצה לימוד תורה, אבא רצה תפילות אבא לא יכול היה לראות שאין תפילין, הוא היה חייב לראות את כל המצוות, אם רוצים להנציח את אבא צריך לעשות את הדברים האלה. לא לפוצץ ערבים ובמקלות. אנחנו בני אדם לא נלך ונירה בהם בראש סתם, אנחנו בני אדם, אנחנו נוער של השומרון, תמשיכו בדרך של אבא, תמשיכו את האמונה תלמדו לזכר אבא, הכי ישמח את אבא לראות אותנו לומדים. אבא היה שואל למה הנוער לא שומר נגיעה? למה הנוער לא שם ציצית? אבא היה רוצה לראות את הנוער אומר – אני יהודי גאה".

אליהו פנה לאביו ואמר, "לפני שנתיים החלטתי שאני לא רוצה להיות דתי, עזבתי הכול. אני יודע שקרעתי אותך. שנתיים לא דיברנו הסתכלתי עליך בעיניים ורציתי להגיד אבא אני אוהב אותך. בשבועות האחרונים הייתה לי הרגשה שאתה הולך לעזוב אותנו, אני מבקש ממך סליחה מעומק הלב ואני בטוח שתסלח לי. לפני יום כיפור שלחתי לך SMS לא יכולתי להגיד לך בטלפון שאני אוהב אותך, שאני מבקש סליחה. בפעם האחרונה שדיברתי איתך אמרת לי תחזור הביתה השעה מאוחרת, רציתי להישאר עם החברים. אמרת לי תבוא הביתה אני רוצה שתקום לתפילה. מהיום והלאה אין מצב שאני לא אקום לתפילה, אין מצב שאני לא אגיד קדיש, אולי זה היה צריך לקרות ככה כדי שאני אתעורר. אני מבקש ממך סליחה אבא".

לסיום אמר, "אני פונה לכולם ואומר לא להישבר. אני אדם חזק ואף אחד לא ישבור אותי, אני אתגייס לצבא למקום הכי טוב שאוכל, ולך ברק אני אומר – אל תפסול את הנוער שלנו".