הכותל שריד בית המקדש
הכותל שריד בית המקדש צילום: פלאש 90

צום עשרה בטבת יחל מעלות השחר בשעה 5:01 ועד צאת הכוכבים בשעה 17:14.  

צום עשרה בטבת הוא אחד מארבעת צומות האבלות על חורבן המקדש. צומות האבלות חלים בעשרה בטבת שהוא יום המצור על ירושלים, שבעה עשר בתמוז היום שבו נפרצו חומות ירושלים בימי בית המקדש השני, יום תשעה באב שהוא יום חורבן שני בתי המקדש ובג' תשרי צום גדליה על הרצחו של מנהיג ישראל אחרי החורבן, גדליה בן אחיקם, שלאחר הרצחו גלתה שארית הפליטה, והעם יצא לגולה.

הצומות נועדו לעורר לחשבון נפש ולתשובה. כדי שנתעורר לכך שבמעשנו ומעשה אבותינו נגרמו פרענויות אלו וכשנשוב ונתקן דרכנו, ממילא יתוקן המצב הכללי הלאומי ונזכה לגאולה.

בצום מוסיפים את בקשת 'עננו' בתפילת שמונה עשרה, וכן אומרים סליחות מיוחדות לעשרה בטבת. בתפילת מנחה קוראים בתורה בקריאה המיוחדת לצומות 'ויחל משה'.

עשרה בטבת נקבע על ידי הרבנות הראשית לישראל כיום הקדיש הכללי לנרצחי השואה שאין ידוע יום פטירתם. ביום זה אומרים קרוביהם קדיש על הנספים בשואה.

ניתן למצוא באתר ישיבה את זמני הצום והלכות צום עשרה בטבת.

פרוייקט: עזרו למכון משואה לאתר הניצולים

יומיים לפני ציון יום השואה הבינלאומי ברחבי העולם (בחודש הבא) יתקיים במכון "משואה" אירוע לכבוד צאתן לאור של 36 עדויות. המכון מזמין את העדים ואת קרובי משפחתם למפגש ולצפייה בעדויות. מאחר ומדובר בעדויות שהוקלטו לפני שנים רבות, מתקשים במכון לאתר את הניצולים ו/או את בני משפחותיהם.

ערוץ 7 יעלה  לאתר האינטרנט חמישה סרטונים, חמש עדויות, ויבקש מציבור הגולשים לסייע באיתור הניצולים המספרים על הזוועה שארעה על אדמות אירופה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו