מעריב סותם את הפה לטוקבקיסטים?

מעריב יוצא במתקפה חזיתית נגד ישראל היום ומאשימו בפגיעה בדמוקרטיה ובתקשורת החופשית, אך במקביל מחק מאות תגובות נגדו.

דלית הלוי - ערוץ 7 , ט' בטבת תש"ע

העיתונות הישראלית כמרקחה בעקבות תחילת הפצתו הרחבה ללא תשלום של העיתון "ישראל היום" גם בימי שישי. מבנה העיתון דומה מאוד לתבנית של ידיעות אחרונות ומעריב והוא נתפס כמעמיד אתגר קשה בפני שני העיתונים היריבים ובעיקר בפני מעריב הנתון מזה תקופה ארוכה בקשיים כלכליים כבדים המסכנים את המשך הוצאתו לאור של העיתון.

ביום שישי פרסם מעריב שלושה מאמרים התוקפים חזיתית את ישראל היום ומאמרים אלה פורסמו במקביל גם באתר האינטרנט של העיתון NRG. העיתונאי בן דרור ימיני במאמר תחת הכותרת "עיתון ישראל היום הוא סכנה לדמוקרטיה", טוען כי "התחרות בעיתונות רצויה, אך במקרה של ישראל היום היא פיקציה" ומסביר, כי "יש גבול שבו השילוב בין הון לאג'נדה הופך למסוכן - זה נקרא תעמולה".

בן כספית טען במאמר כי מטרת ישראל היום הינה "להשמיד את התקשורת החופשית" והוא מוסיף: "תארו לעצמכם שישראל היום הוא העיתון היחיד במדינה. נשמע דמיוני? ובכן ,זה לא. אנו, בתקשורת החופשית נלחמים על חיינו". מאמר נוסף ששם כותבו לא צוין, נשא את הכותרת: "החינמון שיעלה לישראל ביוקר: האמת על הפטרון והביביתון". המאמר מאשים, כי "החינמון של שלדון אדלסון מקורבו המיליארדר של ראש הממשלה, שמציג את עצמו כ"עיתון הוגן, אובייקטיבי וישר", אבל פועל בצייתנות מדי יום לשימור שלטונו של בנימין נתניהו".

שלושת המאמרים זכו לתגובות רבות של הציבור, רובן ככולן מתחו ביקורת על הצביעות של עיתון מעריב ושל כותבי המאמרים, ציינו כי מעריב וידיעות אחרונות אינם שונים באימוץ קו פוליטי מסוים והביעו תמיכה והזדהות עם העיתון ישראל היום כמציג חלופה נוספת. אתר NRG דירג את שלוש הכתבות התוקפות את ישראל היום כ"מדוברות ביותר", כלומר – שהיו להן מספר המגיבים הגדול ביותר. למאמר "הפטרון והביביתון" נרשמו 249 תגובות, למאמר "המטרה להשמיד את התקשורת החופשית" היו 204 תגובות ולמאמר "עיתון ישראל היום הוא סכנה לדמוקרטיה" הגיבו 160 איש.

לא חלפו שעות רבות מאז פרסום שלושת המאמרים ומערכת אתר האינטרנט NRG נקטה בצעד חריג כאשר החליטה למחוק את כל התגובות מהמאמרים ולחסום כל אפשרות להוספת תגובה. האתר לא פרסם כל הסבר רשמי המסביר את הסיבה להחלטה.

באירוע ההשקה של העיתון ישראל היום אמר איש העסקים האמריקני שלדון אדלסון שיזם ומממן את הוצאתו לאור, כי הוא נחוש להפוך את "ישראל היום" לעיתון מספר אחד, ולמקור החדשות האמין בישראל". לדבריו, ההצלחה של העיתון הינה "הצלחה של חופש הביטוי...  ואני לא אתנצל על כך שהציבור בחר בנו".