ישראל ויפן בשת"פ בחקר תאי הגזע והמוח

המחקרים שיערכו בשלוש השנים הקרובות, הם פרי של שיתוף פעולה בין משרד המדע והטכנולוגיה וה-JST – הסוכנות היפנית למדעים וטכנולוגיה.

בני משה , י"א בטבת תש"ע

ישראל ויפן בשת"פ בחקר תאי הגזע והמוח-ערוץ 7
למחרת הניתוח ניתן לאכול.
צילום: פלאש 90

לראשונה: מדענים ישראלים בכירים יחקרו יחד עם מדענים יפניים את תחום תאי הגזע וחקר המוח. המחקרים שיערכו בשלוש השנים הקרובות, הם פרי של שיתוף פעולה בין משרד המדע והטכנולוגיה וה-JST – הסוכנות היפנית למדעים וטכנולוגיה.

המדענים הישראליים ממכון ויצמן, הטכניון ואוניברסיטת ת"א, ישתפו פעולה עם מדענים יפנים ב-4 מחקרים שונים בתחום חקר המוח ותאי גזע, בהם ישקיעו שתי המדינות 1.2 מיליון דולר.

ארבעת המחקרים החדשים שאושרו לפעילות כוללים 2 מחקרים במחקר תאי גזע ו-2 בחקר המוח. כל אחת מהמדינות תעניק 600 אלף דולר לטובת המחקרים לתקופה של שלוש שנים.

הצעות המחקר המשותפות לחוקרים הישראלים והיפנים הוגשו במסגרת ה"קול קורא" הראשון לשיתוף פעולה מחקרי, שפורסם בישראל ויפן, לאחר שלפני שנה בדיוק נחתם מזכר הבנות ראשון ויוצא דופן בין הצדדים.

שר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, ציין כי "ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בחקר תאי הגזע, שהוא בין התחומים פורצי הדרך בעולם הרפואה של ימינו. באמצעות תאי הגזע ניתן לגדל רקמות חדשות במקום רקמות פגועות בכל איבר בגוף האדם, וכך להקטין מאד את הצורך בהשתלות איברים. שיתוף הפעולה עם יפן יקדם עוד יותר את חלוציותה של ישראל בתחום זה".

מנחם גרינבלום, מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה, מציין כי ישראל מהווה אחת מ-9 המדינות איתן חתמה יפן על תוכנית למחקרים משותפים, תוכנית המהווה הישג משמעותי לשתי המדינות.

לדברי המדען הראשי של משרד המדע והטכנולוגיה, פרופ' דוד מנדלוביץ "משרד המדע והטכנולוגיה פרץ את הדרך למיסוד מחקר מדעי משותף יפן-ישראל. בהמשך להסכם שנחתם בין המדינות לפני כשנה, אנו משיקים עתה את המחזור הראשון של מחקרים משותפים בין מדענים משתי המדינות. אנחנו בטוחים שהיקפם הגדול של המחקרים ובחירת תחום מרתק וחשוב, מבטיחים את יכולתה של ישראל להוביל את תחום תאי הגזע".