סימני נפט – כן, אך מוקדם לחגוג...

האחראי על ענייני הנפט במשרד התשתיות: הקידוחים ליד ראש העין צריכים עוד להיבדק. רק בעוד חודשיים שלושה נדע אם יש מקום לחגוג.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בטבת תש"ע

סימני נפט – כן, אך מוקדם לחגוג...-ערוץ 7
קידוח. אילוסטרציה
פלאש 90

יעקב נמרן, האחראי על ענייני הנפט במשרד התשתיות, מספר ביומן ערוץ 7 על הקידוחים האחרונים, קידוחים שלדבריו יש עוד להעביר את ממצאיהם לבדיקות שונות בטרם יהיה מקום לחגוג. "היו מפחי נפש בעבר", הוא מזכיר ומציין כי למעלה מארבע מאות קידוחים בוצעו בישראל ואילו מספרם של הקידוחים שהנפיקו תוצאות משביעות רצון היה נמוך ביותר. עם זאת הוא מדגיש שאין מקום לאווירת נכאים מוקדמת שכן "הרבה שדות נפט החלו בקידוחים יבשים".

בדבריו מציין נמרן כי "מה שידוע לנו היום הוא שבמתחם הקידוח ליד ראש העין בעומק של 4,300 מטר יש כמות גבוהה של גז שמקורו בנפט שנמצא בסמוך. קיבלנו שביבי סלע מלוכלכים בנפט. זה מה שידוע כרגע. צריך לבצע כעת עוד סדרת בדיקות ולבחון את גלעין הסלע ולא להסתמך רק על השבבים".

בבדיקת גלעין הסלע יבחנו יכולות ההולכה של הגז ונתונים נוספים שיאפשרו חוות דעת מוחלטת באשר לאיכות הנפט וכמותו. "צריך לבחון אם בכלל הכמות שווה את ההולכה", הוא אומר.

אז האם אנחנו ארץ זבת חלב, דבש ונפט? מסתבר שלא מעטים סבורים שאכן כן ו"היו רבים שהסתמכו על המקרא ונתנו פירושים לפסוקים כמו 'מאשר שמנה לחמו' כעדות לקיומו של נפט וניסו לשכנע אותי לאשר להם קידוח בעקבות הפרשנות הזו". הוא מספר.

את דבריו מסכם נמרן ואומר כי רק בעוד כחודשיים או שלושה יסתיימו הבדיקות ויתברר אם אכן הכמות שנמצאה ראויה ויש מקום לשמחה הישראלית, או שמא מדובר בעוד קידוח בדרך אל הממצאים האמיתיים שאולי ימצאו בעתיד. "אני תמיד אופטימי", אומר נמרן.