החמצת ויסקונסין: להשקיע בגזר, לא במקל

יו"ר הארגון לשיקום כלכלי "פעמונים", אוריאל לדרברג, סבור כי ללא מתן סיוע משמעותי לעובד תיכשל תכנית ויסקונסין.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ב בטבת תש"ע

החמצת ויסקונסין: להשקיע בגזר, לא במקל-ערוץ 7
סיוע. לשכת תעסוקה
פלאש 90

החלטת ועדת העבודה והרווחה להאריך בשלושה חודשים נוספים את תוכנית ויסקונסין, ממשיכה לעורר סערה. הצעה חדשה לרפורמה עמוקה ויסודית בטיפול באבטלה, מציע דווקא מי שבידו ניסיון רב בנושא.

"במקום לדבר על המקל, יש לעסוק בגזר. המובטל שהחליט לשבור את הסטאטוס שלו והלך לעבוד, גילה אחריות, ובמקום להמשיך ולשבת סביב שולחן הדמקה או בבית הקפה השכונתי, הוא קם ופעל", מדגיש יו"ר הארגון לשיקום כלכלי "פעמונים", אוריאל לדרברג.

"אדם היוצא לעבוד ועוזב את הסביבה הקרובה שלו שאינה עובדת, צריך לחזור הביתה בתום יום עבודה ולהרגיש שהוא לא נותר במצב דומה לזה של חבריו המובטלים, אלא שהוא הרוויח משהו בכך שקם ועשה מעשה, שהוא לא נשאר עני".

לדרברג ממליץ להעניק למובטל שחזר למעגל העבודה תמריצים כסבסוד גני הילדים ומעונות היום לאמהות חד-הוריות, הרחבת מס ההכנסה השלילי, הענקת עדיפות בבנקים להסדרי חובות ונקודות זכות משפחתיות להקלות במס. 

במקביל מדגיש לדרברג, כי יש ללוות כל משפחה מובטל שחזר לעבודה, בהדרכה אישית להתנהלות פיננסית נכונה, בפריסת והחזרי חובות ובחיסכון נכון בהוצאות. הוא מדגיש כי יש לבנות תוכנית הבראה אישית הכוללת: (א) עזיבת מעגל האבטלה ויציאה לעבודה; (ב) צמצום בהוצאות המשפחתיות ושליטה בהן; (ג) הפרשה לחובות; (ד) שיקום פיננסי.