בהסתדרות מאיימים: "מלחמת עולם" מול סונול

ההסתדרות נערכת למאבק בחברת 'סונול' לאחר שלדבריה מנכ"ל החברה מפר התחייבותו למו"מ על הסכם קיבוצי עם העובדים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ג בטבת תש"ע

בהסתדרות מאיימים: "מלחמת עולם" מול סונול-ערוץ 7
יוצא לקרב חדש? עופר עייני
פלאש 90

ההסתדרות נערכת למה שמוגדר שם כ"מלחמת עולם" בתחנות הדלק של "סונול". זאת לאחר שלדבריה מנכ"ל "סונול", תמיר פוליקר, "מפר ברגל גסה התחייבות שנתן ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בסוף השבוע שעבר, לפיה תנהל החברה מו"מ על הסכם קיבוצי לעובדי תחנות הדלק, המועסקים בחברת הבת "ספרינט מוטורס" ".

בהסתדרות מזכירים כי לפני חודשים אחדים הצטרפו מנהלי התחנות, המתדלקים והפקידות להסתדרות והקימו ועד עובדים.

כזכור בשבוע שעבר אישרה ההסתדרות סכסוך עבודה בחברה. בעקבות זאת ביקש מנכ"ל "סונול" להיפגש עם יו"ר ההסתדרות. ביום חמישי האחרון התקיימה הפגישה ובסיומה סוכם כי ההנהלה תכנס באופן מיידי למו"מ. עיני, מצידו, התחייב שההסתדרות לא תפעיל בתקופת המו"מ את סכסוך העבודה ואף לא תנקוט בצעדי מחאה. עוד סוכם כי היועמ"ש של האגף לאיגוד מקצועי, עו"ד שי תקן, יעמוד בראש צוות המו"מ מטעם ההסתדרות.

כעת טוענים בהסתדרות ש"למרות הסיכום נציגי ההנהלה טרם התייצבו למו"מ".

עוד מספרים שם כי עורך הדין תקן יצר קשר עמם מיד בתום הפגישה עם עיני. לדבריו "נציגי ההנהלה הבטיחו לחזור אלי באופן מיידי אולם מאז עבר בערך שבוע וטרם שמענו מהם דבר. התנהלות ההנהלה לא משתמעת לשתי פנים. הם למעשה חוסמים כל אפשרות להידברות ולא מותירים לנו ברירה אלא לצאת למאבק".

אתמול התקיימה פגישה פנימית בהסתדרות שבה נטלו חלק נציגי הועד, נציגי איגוד עובדי האנרגיה, נציגי הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי ונציגי דוברות ההסתדרות. בישיבה הוחלט לפתוח במאבק בשבוע הבא ואף הועלו דרכים שונות לפעולה.

בהסתדרות מגדירים את המאבק הצפוי ב"סונול" כ"מלחמת עולם" שתכלול פעולות מחאה עוד לפני העיצומים והשביתה. "ננהל מאבק עד שנגיע להסכם קיבוצי. אין לנו שום כוונה לוותר או לסגת ונפעיל את כל הכלים העומדים לרשות ההסתדרות כדי להביא את ההנהלה לשולחן המו"מ".

יו"ר ועד העובדים, שמעון שטרית, אמר היום כי "אין לנו שום עניין לפגוע בחברה. סונול יקרה לליבנו והיא הבית השני שלנו. במשך חודשים רבים אנחנו מגלים אחריות וסבלנות אולם לצערנו הרב התנהלות ההנהלה לא ברורה לנו. מצד אחד הם אומרים שיש להם נכונות לפתוח במו"מ ומהצד השני לא מתייצבים ונוקטים בסחבת".

עובדי תחנות הדלק ב"סונול" התארגנו, כזכור, בהסתדרות לפני כחצי שנה. לאחר מאבק קצר הוסכם בין ההסתדרות להנהלה על מתווה לקיום מו"מ הן בעניין זכויות העובדים בהסכם קיבוצי והן בעניין תוכנית ההתייעלות למנהלי החברה. הוחלט כי הליך ההתייעלות יקודם עם נציגות העובדים ולאחר מכן יחל מו"מ על הסכם קיבוצי. נציגות העובדים עמדה במילתה וקיימה את התחייבותה ובהסתדרות ציפו כי גם ההנהלה תקיים את התחייבותה ותכנס למו"מ על הסכם קיבוצי. אולם עד כה, כאמור, ההנהלה לא עשתה כן.