הדולר מאבד מערכו כנגד האירו

על אף שהפעילות בשווקים שקטה יחסית לקראת השנה החדשה, הדולר נסחר היום בירידות שערים כנגד האירו והסטרלינג.

סקירת מט"ח של חברת פינוטק , י"ד בטבת תש"ע

הדולר מאבד מערכו כנגד האירו-ערוץ 7
"לנצל את שער הדולר העולה"
צילום: פלאש 90

על אף שהפעילות בשווקים שקטה יחסית לקראת השנה החדשה, הדולר נסחר היום בירידות שערים כנגד האירו והסטרלינג. התנודתיות הינה גבוהה מהרגיל, כאשר השווקים ביפן, אוסטרליה, ניו זילנד וגרמניה סגורים למסחר.

כעת הדולר נסחר סביב הרמות של 1.4425 אל מול האירו וסביב הרמות של 1.6115 אל מול הסטרלינג.

הדולר שומר על כוחו כנגד היין ונסחר מעל הרמות של 92 יין, כאשר השיא של הצמד דולר/יין במהלך הלילה היה סביב הרמות של 92.77 יין. מבחינה טכנית רמת ההתנגדות המשמעותית הינה 93.00. הדולר עלה כ 7% כנגד היין במהלך חודש דצמבר, הביצוע החזק והחד ביותר מאז חודש אוקטובר 2009, כאשר אז השטר הירוק רשם עליה של 2.2% בלבד. כעת הדולר נסחר סביב הרמות של 92.10 יין.

המטבע האירופאי נע בטווח שבין הרמות של 1.4460$ לרמה של 1.4270 במהלך השבוע האחרון. האירו איבד כ 4.5% מערכו רק במהלך החודש אבל בחישוב שנתי הצמד אירו/דולר עלה יותר מ 2.5%.

הביצועים הטובים ביותר במהלך השנה היו לדולר האוסטרלי והניו זילנדי אשר גרפו רווחים של 26% ו 24% בהתאמה, כנגד סל המטבעות העיקריים. תחילה, שני המטבעות הללו נפגעו בשל משבר האשראי העולמי ב 2008 אך כאשר נהייה ברור כי הכלכלה העולמית איננה במיתון והביצועים של אסיה היו מעל הציפיות ובכך שמרו על עליות בשוק הסחורות האוזי והקיווי נהנו מביקושים של משקיעים.

הסוחרים אינם בטוחים אם הראלי של הדולר זה רק מימושים לקראת סוף השנה או תחילה של מגמה ארוכה. בשבוע הבאה נתוני המשרות החדשות ללא המגזר החקלאי בארה"ב עשויים להכריעה את גורלו של הדולר.

נזכיר, שכאשר נתוני המשרות של חודש נובמבר הצביעו על שיפור משמעותי ביחס לצפי, גברו הדיבורים להעלאת הריבית של הפד מהשפל של 0.25% מוקדם יותר בשנת 2010. הנתון היווה זרז של ממש לראלי של השטר הירוק החודש, כמובן שיפור נוסף עשוי לתמוך במגמת ההתחזקות הדולר.

מנגד, נתונים מאכזבים עשויים להחזיר את הרווחים שצבר המטבע האמריקאי החודש ולהחזיר את הדולר לרמות של 1.4700 אל מול האירו בטווח הקצר.

היום יתפרסמו נתוני תביעות מחוסרי עבודה השבועיים בארה"ב, בשעה 13:30 (GMT), התחזית איננה אופטימית ועומדת על 460 אלף.

זהב: החוזה העתידי על הזהב רושם רווחים הבוקר, כאשר הביקושים למתכת היקרה גוברים בשל ירידת הערך של השטר הירוק בזירה העולמית והאירו בפרט. ההתחזקות החדה של הדולר במהלך החודש האחרון עושיה להתפוצץ עם חזרת המשקיעים מהחופשות כבר בשבוע הבא ואם זה יקרה מחיר הזהב עשוי לזנק ולהיסחר סביב הרמות של 1200-1300 דולר לאונקיה. כעת החוזה העתידי על הזהב נסחר סביב הרמות של 1104 דולר לאונקיה.

נפט: החוזה העתידי על הנפט נסחר סביב הרמות של 80 דולר לחבית. הראלי של הזהב השחור נמשך מזה 7 ימי מסחר ברציפות. הנפילות במלאי הנפט משבוע לשבוע בארה"ב מצביעות על התגברות הביקושים לדלק ואנרגיה להסקה בשל עונת החגים והחורף.

נזכיר, שבתחילת שנת 2009 מחיר חוזה הנפט צנח לשפל של חמש שנים כאשר החוזה היה במחיר של 33 דולר בלבד, המחיר של הנפט זינק לשיא של 82 דולר השנה, זאת עליה של 80% במהלך שנת 2009. כעת החוזה העתידי על הנפט נסחר סביב הרמות של 79.65 דולר לחבית.