שנת 2010: מה שעולה ומה שיורד

שנת 2010 התרגשה עלינו לפני כמה שעות. המים, ולהבדיל גם האלכוהול, התייקרו. המע"מ דווקא ירד.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ו בטבת תש"ע

לפני כמה שעות התרגשה עלינו, כמו על העולם כולו, שנת 2010. עם כניסתה של השנה לתוקף נכנסו לתוקף כמה צווים ושינויים, אשר ישפיעו במהרה על כיסו של כל אחד ואחת מאיתנו.

החל מאמש בחצות יתייקרו מחירי המים בשיעורים משתנים. כולנו נשלם יותר, אולם כל אחד ישלם מחיר שונה. לא יודעים כמה תשלמו? אתם ממש לא לבד. סקר שהתפרסם בימים האחרונים מלמד, כי כ-80% מהציבור לא יודעים כמה ישלמו. מנתוני רשות המים עולה, כי ההתייקרות הממוצעת תעמוד על 25%.

להבדיל, החל מאמש עלה המס על משקאות אלכוהוליים, דבר שיוביל על מהרה להתייקרותם. מדובר במהלך מדורג שימשך עד לשנת 2014, ובסיומו יתבסס מיסוי המשקאות האלכוהוליים על תכולת האלכוהול שבהם, ללא כל התחשבות במחירם הסיטונאי. מטבע הדברים גורמת הרפורמה בשלב ראשון בעיקר לייקורם של המשקאות הזולים. בהמשך, יוזלו מעט המשקאות המיובאים היקרים.

ברשות המסים מעריכים כי השינוי המבני יביא בטווח הקצר לגידול במס הקנייה בגובה של עד 7.5 שקלים לבקבוק וודקה זול, שמחירו לצרכן כיום נמוך מ-20 שקל. לעומת זאת, המס על בקבוק וודקה שמחירו לצרכן הוא 70 שקל צפוי לעלות בכ-3 שקלים. עם זאת יש לזכור, כי כמו בכל שינוי במס, השינויים במחיר יושפעו גם מכוחות השוק.

ומאגף הבשורות הרעות לאגף הבשורות הטובות. המע"מ, אותו מס עקיף אותו אנו משלמים בקניית כל מוצר, הוא ירד בחצות בחצי אחוז. אם הגעתם הבוקר לחנות ומחיר העוף לא ירד ב-10 אגורות - אל תיבהלו. ההערכה היא שהורדתו של המע"מ השיעור מינורי כל כך תוביל לכך שמרבית ההוזלה תישאר אצל הסוחרים ולא תגולגל לכיסם של הקונים. לעומת זאת, אם תבקשו לרכוש מכונית או דירה, מוצרים שמחירם גבוה, הרי שההוזלה עשוייה להיות מורגשת בהחלט.