כל ראשי הציבור בקרית ארבע חברון התאחדו בקריאה לתושבים לצאת למאבק על הדרך הבטוחה למערת המכפלה, זאת לאחר שבימים האחרונים התברר להם, שצה"ל והמנהל האזרחי מאפשרים לבנות שכונה ערבית צפופה בנתיב הגישה הרגלי למערת המכפלה.מדובר בסמטת ארז, המכונה כך על שם ארז שמואל הי"ד שנרצח במקום, ואשר משמשת כנתיב הגישה הרגלי מקרית ארבע למערת המכפלה.בעקבות הפיגוע הגדול בסמטת הגבורה לפני 8 שנים, קבע בג"צ כי הפתחים המסוכנים בסמטה זו יאטמו, וכן יאטמו כל החלונות בבתים הערבים הסמוכים, וזאת על מנת למנוע פיגועים במקום ולאפשר גישה פתוחה ובטוחה למערה.לפני שבועות ספורים ביקש מח"ט חברון מרכזי הבטחון של קרית ארבע וחברון, למנוע מעבר יהודים דרך סמטת ארז למשך שבועיים-שלושה, וזאת על מנת לאפשר "עבודות ביוב" במקום. התושבים היהודים, שחשבו לתומם שמדובר אכן בעבודות ביוב, נמנעו ממעבר בסמטה, ולא הבחינו כי מתחת לאפם מתבצעות עבודות בניה בקנה מידה גדול ולמעשה מוקמת במקום שכונה ערבית חדשה וצפופה, במימון מדינות המפרץ ואירופה, שכונה שתשנה באופן משמעותי ביותר את המאזן הדמוגרפי במקום ואת הסיכונים הביטחוניים בו.

לאחר שגילו את התרמית, דרשו ראשי הציבור בקרית ארבע וחברון מהמח"ט, לסגור מחדש את כל הפתחים שנפתחו.במכתבם כתבו בין היתר "אנו מבקשים להזכיר לך, שאטימת הפתחים הללו נעשתה לאחר שהנושא נדון בבג"צ, לאחר שהמדינה הצהירה בפני בג"צ כי אלה הם צרכי הביטחון המינימליים, ולאחר ששופטי בג"צ (נשיא ביהמ"ש העליון אהרן ברק, והשופטים חשין ופרוקצ'יה – בג"צ 10356/02 ובג"צ 10497/02) קבעו שכך ראוי לעשות, ושזהו האיזון הנכון בין זכויות האדם השונות (הזכות לחיים ולביטחון, הזכות לתפילה, לחופש הפולחן ולחופש הביטוי, וזכויות הקניין). גם מסיבה זו, מובן מאליו, שעל צה"ל לפעול באופן מיידי לאטימת הפתחים שנפרצו, אחרת יהא בכך משום בזיון בית המשפט (כפי שהוסבר לנו פעמים רבות כשצה"ל פעל בנחישות מול התושבים היהודים בעיר, בהתאם להחלטת בג"צ או לעמדת המדינה בבג"צ)".לאחר שחלף שבוע, והעבודות לא הופסקו, והפתחים שנפרצו לא נאטמו מחדש, קראו היום ראשי הציבור לכלל התושבים לצאת למאבק על הדרך הבטוחה למערת המכפלה. 

במנשר שחולק לתושבים נכתב בין היתר: העבודות  מתבצעות תחת מסווה של הונאה והולכת שולל: נאמר לנו כי מתבצעות עבודות להסדרת קו הביוב, ולכן הופסקה ההליכה הרגלית בשבתות בנתיב זה. אך במקום הסדרת הביוב, נבנית שם שכונה צפופה ועויינת. המימון לבניה הרצחנית  -  בסדר גודל של עשרות מיליוני דולאר- מגיע ממדינות וארגונים עוינים, כחלק מהמלחמה נגד העם היהודי וארץ ישראל.

כל החסימות  שהיו בציר הוסרו והדרך הופקרה ל מחבלים ולמרצחים !!!  אנו לא נשלים עם מצב זה! אנו נתבע הפסקת הבניה הערבית הטרוריסטית, והבטחת זכויות העם היהודי בעיר האבות! על כולנו לזכור: קיומנו הפיזי והרוחני מבוסס על החיבור למערת המכפלה;  הנתיב הבטוח למערת המכפלה הוא בנפשנו.התושבים נקראו לצאת להפגנת מחאה במקום בשבת בבוקר, בהשתתפות הרבנים וראשי הציבור.אורית סטרוק, מנהלת המחלקה המשפטית בישוב היהודי בחברון, מסרה כי "אנו רואים את עצמנו כשומרי הדרך למערת המכפלה. אם לא היינו נאבקים לאורך כל השנים על עקרון זה, מצבה של מערת המכפלה היה היום כמו מצבו של קבר יוסף בשכם, או לכל היותר כמו קבר רחל. אנו לא ניתן שזה יקרה. יהודים מכל הארץ והעולם שמגיעים למקום הקדוש הזה זכאים להגיע אליו בבטחה. אפילו שופטי בג"צ הבינו את זה, וזאת לאחר ששקלו גם את חופש התנועה וזכות הקניין של הערבים באזור, בכל זאת קבעו שהזכות לחיים בביטחון והזכות לחופש פולחן במקום החשוב הזה – קודמת. לא נסכים שעיקרון זה יופר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו