הרב מאיר חי הי"ד
הרב מאיר חי הי"ד צילום: מועצה מקומית קדומים

הרשות הפלשתינית דחתה לפני מספר שבועות בקשה של ישראל, לעצור את המחבל ענאן צובוח, שהיה ממבצעי פיגוע הירי בו נרצח הרב מאיר חי הי"ד ליד עינב לפני כשבוע וחצי.

צובוח, בן  36, תושב שכם, השתייך ל"חללי אל אקצא" של הפתח'. הוא היה מעורב בפעילות טרור נרחבת במסגרת חוליית תנזים צבאית בקסבה של שכם שהונהגה על ידי נאיף אבו שרח עד למותו ביוני 2004. ענאן צובוח עסק בסחר והספקת אמל"ח לפעילות טרור.

ענאן נכלל ב"הסכם המבוקשים", במסגרתו קיבלו מחבלים "חנינה" ממערכת הביטחון שהפסיקה לרדוף אותם, בתנאי שלא יחזרו לעסוק בטרור.

לכתבנו נודע כי לידי השב"כ הגיע מידע ודאי, שצובוח חזר לעסוק בטרור אחרי שקיבל "חנינה". במסגרת המגעים בין צה"ל למנגנוני הביטחון הפלשתינים, דרשו במערכת הביטחון שהרשות הפלשתינית תעצור אותו, אולם זו סירבה. נראה שהסיבה לסירוב היתה שלא מדובר במחבל חמאס אלא במי שחבר באירגון שהוא ביסודו חלק מהפתח'.

זמן קצר אח"כ השתתף בפיגוע הרצח של הרב חי הי"ד. יומיים אח"כ חוסל שעה ששהה בסליק בביתו, לאחר חילופי אש עם הכוחות שצרו על הבית. בסליק בו שהה נמצא אמל"ח רב. באותו יום חוסלו גם שני המחבלים הנוספים, ראאד סורכג'י ועסאן אבו שרח.