בראיון נדיר ממקום גלותו בקנדה שוחח ביומן ערוץ 7 עמי משולם, בנו של הרב משולם, על הסיבות שהביאו אותו לבקש מקלט מדיני משלטונות קנדה. בימים אלה הוא מצוי בעיצומו של הליך שימוע בפני מחלקת ההגירה בקנדה.

את דבריו פותח משולם בסיפור אירועי יהוד הזכורים משנת 94' בהם כותר בית משפחתו בעשרות אנשי משטרה ויס"מ, הפרשה שזכתה לכינוי "התבצרות הרב משולם".

משולם הבן דוחה מכל וכל את הגדרת האירועים כ"התבצרות". לדבריו הגדרה זו של הדברים נעשתה כחלק משטיפת המוח של הציבור בידי התקשורת. "זו לא הייתה התבצרות. היינו במצור", אומר משולם ומצטט את מפקד המחוז באותם ימים, ניצב גבי לסט, שאמר בראיון לתקשורת ש"במשך המצור שקיימנו על הבית", ובכך הודה למעשה בכך שאין מדובר בהתבצרות אלא בכיתור ומצור.

משולם הבן אף מזכיר ראיון שאליו יצא אביו בתל אביב, ראיון שקיים העיתונאי דן מרגלית עמו. "במשך חודשיים צרו על המבנה כשאבי יכול היה לצאת", הוא אומר.

בדבריו נזכר עמי משולם בימי ראשית הפרשה. הוא עצמו היה אז בן ארבע עשרה. הוא מזכיר את הימים שקדמו לפרשה עת אביו ניסה לחשוף בציבור את פרשת ילדי תימן מזרח ובלקן בדרכים שונות ומגוונות. "הוא יצר קשר עם התקשורת אבל סירבו להתייחס אליו. הוא פנה לפוליטיקאים. הם התעלמו. לא נותרה לו ברירה ולכן הוא הוציא לאור עלון שבו מסמכים אוטנטיים המעידים על הפרשה. הוא הפיץ אותם בעשרות אלפי עותקים בארץ, בצרפת ובאנגליה". משולם הבן רואה בנקודה זו את נקודת המפנה ביחס הממסד לאביו.

"הוא רצה להגיע להסכם שיוביל להקמת ועדת חקירה לפרשה הזו", אומר משולם. בימים אלה, בעקבות מה שנראה היה כסכסוך שכנים הוקף המבנה בכוחות שיטור רבים במה שמכונה בפיו כפרובוקציה שלטונית. הוא מספר על ההסכמה שאליה הגיעו עם אביו חברי הכנסת פורז, שילנסקי ובא-גד, ולפיה תיפתח חקירה כרצונו, אולם "במהלך חג הפסח נמסר לנו שהשר שחל מבטל את ההסכם".

בדבריו ממשיך משולם ומספר את השתלשלות האירועים שהובילה לירי השוטרים לעבר המבנה, ירי בו נפצע אחד התלמידים של אביו, יחיאל בן אבו שמו. כזכור, בתום ימי הכיתור המשטרתי על הבית הובל הרב משולם למעצר ולטענת בנו בימים אלה "הוזרקו לו חומרים שהפכו אותו נכה מאה אחוזים", במצב זה הוא מצוי עד היום. משולם הבן מספר שרופאת המשפחה שבדקה את אביו קבעה שאין הסבר הגיוני למצבו הרפואי. "הוא נכנס למעצר על הרגליים וחזר באלונקה עם פצעים", מספר הבן המגולל מפגש קשה שעל תיעודו חתום עורך הדין רמי צוברי. במפגש זה ביניהם הושמו לוחות ברזל לאיטום החדר בו היו מצויים וכשנשאל סוהר מדוע הדבר נעשה ענה "הוראה מגבוה". לדבריו במפגש זה נכנסו אלמונים למקום ובאינפוזיה שאליה היה מחובר הוכנסו לו חומרים שונים, כעבור יומיים איבד הרב משולם את הכרתו.

באשר לו עצמו מספר הבן כי מאז הפרשה אוים לא אחת על ידי גורמים שונים. באחת הפעמים הוצג לו סרטון בו נראה לכאורה אביו הקובע כי אם לא הוא הרי שבנו (עמי עצמו) ימשיך את דרכו לחשיפת פרשת ילדי תימן מזרח ובלקן. משולם הבן קובע כי בסרטון לא ניתן היה לראות שאכן אביו הוא הדובר שכן מדובר בצילום דמותו ובקול הנשמע ברקע. "הוא לא אמר משפט כזה", משוכנע הבן.

עם זאת לטענתו הועברו אליו רמיזות ולפיהן ניתן להגיע לכל פרט מחייו ואף לאיים על שלום בני משפחתו. "הם רצו חומר סודי שלטענתם אבא מחזיק והעביר אלי, אבל אמרתי להם שזה לא נכון. הם נתנו לי תאריך יעד להעברת החומר ודרשו שעד אליו אעביר את החומר או שיולבש עלי תיק רצח".

בעקבות הדברים היגר משולם הבן לקנדה כאשר ניתנת לו האפשרות להגיע לישראל פעם בחצי שנה. כעת, כאמור, הוא מבקש מקלט מדיני מהשלטונות בקנדה בהליך שימוע בו נחשפים פרטים רבים, משמכים ותיעוד מוקלט שלטענתו מוכיחים את האיומים המופעלים עליו. משולם מציין בדבריו שלפי שעה הוא אינו יכול לחשוף את כל הפרטים בשל ההליך בו הוא מצוי. הוא מציין שביקש מגורמי שלטון רבים בישראל להצהיר שאין בכוונתם לרדוף אותו ושמדובר בעלילה ריקה מתוכן, ואז יוכל לשוב לארץ, אך עד כה לא זכו פניותיו למענה.

עוד הוא מציין שגם בקנדה הופעל עליו איום מרומז שבתו התינוקת תילקח ממנו זמן קצר לאחר לידתה. עם זאת הוא מדגיש שבמהלך הדיון בעניינו הוא מקפיד לערוך הפרדה ברורה "בין גורמי ממסד מושחתים לבין עם ישראל באשר הוא". ספק אם הקנדים יצליחו לערוך את ההפרדה הזו, אך כפי שהוא טוען, הוא עצמו שב וביקש מהרשויות בישראל למנוע את המהלך בהודעה ברורה שאין כל רדיפה מכוונת אחריו.