איראן
איראןפלאש 90

לממסד האיראני קשה להתמודד מבחינה הסברתית עם ההפגנות והמהומות שמעוררים גורמים רפורמיסטיים ברחבי המדינה, והקורבן הראשון והמיידי שניתן לטפול עליו האשמות הם, איך לא, הציונים וישראל.

המשטר באיראן שב ומאשים כי גורמים חיצוניים, שבמרכזם ישראל, ארה"ב ובריטניה, מתכננים את צעדיה הבאים של המחאה ואף אחראים למסרים האנטי-מהפכניים, שמפיצים ראשיה, כך עולה מסיקור מיוחד של מרכז המידע למודיעין ולטרור.

מסיקור זה מתברר כי במוקד ההאשמות המופנות כלפי ישראל עומדים: המוסד שלטענת איראן הוא ולא אחר כתב את גילוי הדעת האחרון של מיר-חסין מוסוי, מראשי המשטר תנועת המחאה. הגורם השני הוא משרד החוץ הישראלי שלטענת המשטר האיראני ממנו שואבים המפגינים השראה. הגורם הנוסף הוא התקשורת הישראלית וכן מה שמוגדר שם כ"הרשת הישראלית-סעודית", כלומר ערוץ אלערביה המזוהה עם סעודיה.

במסגרת זו מציג המשטר בעיקר באמצעות כלי התקשורת הנתונים לשליטתו אך גם באמצעות גיוס ה"הרחוב האיראני" (לעיתים בכפייה ובאיומים) את "הקשר הציוני" למהומות.

ראשי המשטר האיראני מאשימים, כך מסתבר, את מנהיגי המחנה הרפורמיסטי מיר-חסין מוסוי, כרובי, וח'אתמי כ"גיס חמישי של ישראל  בתוך איראן" והם אחראים, לטעמם, להמשך המחאה.

מסתבר ש"מאז הפגנות המחאה במהלך העאשורא, במהלכן נהרגו לפחות שמונה מפגינים ועשרות נעצרו, הדגיש המשטר האיראני את הטיעון בדבר הזיקה כביכול הקיימת בין מנהיגי תנועת המחאה מיר-חסין מוסוי, מהדי כרובי ומחמד ח'אתמי לבין "הציונות", ישראל והמוסד", נאמר בסיקור המרכז למודיעין ולטרור. בסיקור זה מעריכים אנשי המרכז כי "טיעון זה נובע ממצוקתו הגוברת של המשטר והוא משרת את מנגנון התעמולה האיראני המעוניין להציג  כי מאחורי המחאה עומדים גורמים חיצוניים המבקשים להתערב בענייניה הפנימיים של איראן ולפגוע במהפכה האסלאמית מאז ראשית ימיה".

שר הפנים האיראני, מוסטפה נג'אר, הורה לכוחות הביטחון השונים  לא להתייחס יותר בצורה סלחנית למפרי הסדר וקבע כי בריטניה, ארצות הברית, המשטר הציוני והמג'האדין ח'לק מלבים את המחאה, תומכים במפגינים ומנסים זה שלושים שנה "לנקום במשטר האסלאמי".

לדיווחים אלה מתווספים ציטוטים שמקורם בתקשורת הממלכתית באיראן ובהם קישורים ישידים בין הרפורמיסטים המפגינים לישות הציונית. העיתון האולטרא שמרני 'כיהאן', המשקף את עמדות מנהיג איראן חאמינאי, ממשיך להוביל את הקו הקיצוני נגד ראשי מחנה הרפורמה ולהבליט את הקשרים שהם מקיימים, לטענתו, עם גורמים חיצוניים בדגש על ישראל, וסוכנויות המודיעין וגורמי התקשורת במערב. כך למשל זעקה הכותרת הראשית בכיהאן כי גילוי הדעת האחרון של מיר-חסין מוסוי נכתב על ידי המוסד וה-CIA. עורך העיתון חסין שריעתמדרי טען במאמר כי הרפורמיסטיים המפגינים מהווים "גיס חמישי של ישראל בתוך איראן". הוא גם קבע כי אין כל הבדל בין הרפורמיסטית לבין אלה שהיו אחראים לרצח האמאם חסין במהלך העאשורא.