חידת מותי
חידת מותי עטיפת הספר

לא רבים הם המקרים בו יכול הקורא ליטול לידיו ספר שמקריאת פרק הסיום שלו אתה למד על אירועי התנ"ך בזוית מעניינת ושונה לעיתים.

המלצה שלי. לפני שאתם פותחים בקריאת הספר המעניין והמותח הזה פתחו את ספר מלכים וספר דברי הימים, בפרקים העוסקים ברצח גדליהו בן אחיקם בידי ישמעאל בן מתניה. זהו פרק מעניין וחשוב בתולדות הישוב וזוהי גם נקודת מוצאו של הספר והסופר אמנון ז'קונט לספר.

 אח"כ סעו לכמה שעות למערות קומראן ללמוד על סוד המגילות הגנוזות. עם מידע זה בידכם צאו לדרך. כלומר לקריאה. 

פתאום באמצע החיים, נופלת על גדעון לוריא הזדמנות להפוך לגיבור. הגיבור הוא, פרופסור להיסטוריה של עם ישראל, פרופסור שהופך לבלש כשמתגלגל לידיו גויל שנכתב ככל הנראה בידי גדליהו בן אחיקם. גדליהו, מ"צום גדליהו", היה הנציב שמינו הבבלים לאחר שהחריבו את בית המקדש הראשון. גדליהו נרצח וכך בא הקץ לקיום היהודי בממלכת יהודה לשעבר, עד לשיבת ציון, כשבעים שנה לאחר מכן. בגוויל המסתורי מנבא גדליהו את מותו ומפזר רמזים חידתיים על המקום בו הטמין את החושן, שנשא על חזהו הכהן הגדול. גדליהו כמו משלח על מי העתיד מסר בבקבוק שמי שימצאנו, ויימצא ראוי כיוון שיפענח כהלכה את כתב החידה, ימצא את החושן. גדעון והסטודנטים שלו יוצאים בעקבות החושן ונתקלים בגורמים שונים ורבי עוצמה שמנסים להכשיל אותם במסע החיפוש הזה. אחרים דווקא מעודדים אותם משיקולים זרים.

 גדעון, פרופסור אלמן המגדל לבדו בת מתבגרת, נרתע ממעשי גבורה ובכלל שונא הרפתקאות. אלא שכוחות חזקים ממנו סוחפים אותו אל מציאות שבא הוא מפענח צופן מקולל, מנסה לעלות  ולברר  מה חידת מותו של גדליהו (וגם בגורלו ).

חידת מותי הוא שילוב של תעלומה היסטורית ושל רומן מרגש, הסוחף אותנו אל פרק עלום בעברו של העם היהודי וחושף תהליך של גילוי עצמי שעובר אדם בנקודות מפנה בחייו.

בסופו של דבר , מדובר במותחן מצוין ומעורר מחשבה

הפרשה  הנעלמת הזאת עומדת בבסיס "חידת מותי". ז'קונט, היסטוריון בהכשרתו, מקים לתחייה את הסיפור ורוקם סביבו עלילת מתח היסטורית. בעת הקריאה ניכר שז'קונט מרגיש בבית בממלכת יהודה, והספר משובץ בפרטים היסטוריים מרתקים.

אמנון ז´קונט, הסטוריון ומבכירי סופרי המתח בישראל, קנה לו מקום יחודי ככותב רומנים המצטיינים בעלילה מרתקת, במורכבות ובעוצמה. ספריו הקודמים - "מבוא לאהבה", "מוכן לחיים", "מלכודת דבש", "איש הסגריר", ו"פסק זמן" - היו רבי מכר ותורגמו לשפות רבות. בהוצאת "כתר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו