זה החל בעבודת גמר של שתי בנות אולפנה ואולי יהפוך להיסטוריה קטנה. נראה שאלמלא עבודת המחקר של שיר בן חיים ומרב אביטל מאולפנת עפרה על דמותו של אבשלום פיינברג, איש ניל"י, היה נמשך המצב בו איש אינו מגיע לפקוד את קברו ביום השנה להרצחו.

לקראת יום העלייה המחודשת לקברו שיחול מחר שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם אחת ממגישות העבודה ההיא, שיר בן חיים.

בן חיים מספרת כיצד כחלק מעבודת המחקר שכתבה עם חברתה חשבו להגיע לקברו ביום השנה להירצחו ולפגוש מן הסתם ליד קברו את בני משפחתו עימם תוכלנה לשוחח על דמותו ופועלו של אבשלום, אך לתדהמתם "לא ראינו שם אף אחד. היינו לבד עם אבא שלי והחלטנו לקיים בשנה הבאה טקס אזכרה עם מניין, ולכן כך היה. בשנה שלאחר מכן היו שם כבר עשרה אנשים. בשנה שלאחר מכן כבר היו שם כמאה אנשים. "פנינו אליהם במיילים ובכל דרך אחרת, והם באו", היא מספרת.

בטקס שהתקיים בשנה שעברה הגיעו "אנשים מכל גווני ורבדי העם מכל הגילאים, נציגי משפחתו, לטקס אזכרה מרגש ביותר שבו שרנו משירי בשלום קראנו מכתביו וכן אנשים שהגיעו הוסיפו סיפורים אישיים מרגשים ביותר".

לקראת יום השנה הרביעי ליוזמה הפרטית שלהן פנו השתיים לאישים כשר החינוך, שרת התרבות ויו"ר הכנסת בבקשה שיכבדו את המעמד בנוכחותם, אך לדברי בן חיים הודיעו להם שלא יוכלו להגיע מסיבותיהם שלהם. למרות זאת מקווה בן חיים שיהיה בכוחו של האירוע מחר גם לכבד את זכרו של אבשלום פיינברג וגם להטמיע את התאריך כחלק מהוויית החיים בארץ.

יצוין כי האירוע יתקיים כאמור מחר, יום שלישי, בשעה 15:30 בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.