"פתיחת הציר - מפקירה את חיינו"

תושבים מהר חברון מחו הבוקר (ראשון) על פתיחת ציר נגוהות לתנועה פלסטינית. ח"כ בן ארי: בג"צ מתיר את דמם וממשלת ישראל שותקת.

תגיות: נגוהות
עוזי ברוך - ערוץ 7 , ב' בשבט תש"ע

מתיישבים יהודים מהר חברון מחו הבוקר (ראשון) על פתיחת ציר נגוהות וחסמו לתנועה ציר שנפתח לרכבים של ערבים. כוחות הבטחון הגיעו למקום במטרה לאפשר תנועת הערבים ובמקום פרצו עימותים וכלי רכב פלסטינים ניזוקו.

תושבי נגוהות אומרים כי בג"צ מפקיר את דמם, "כבר ראינו את ההשלכות להחלטת בג"צ לאחר שצעירה נפצעה קשה".

ח"כ ד"ר מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) אמר הבוקר "אני מבין לליבם של מתיישבי הר חברון שחסמו כביש, בג"צ מתיר את דמם וממשלת ישראל שותקת, המתיישבים לא יהיו כצאן לטבח".

לפני כחודש נפצעה נערה בת 18 באורח בינוני מבקבוק תבערה שהשליכו פלסטינים לעבר אוטובוס "אגד" סמוך ליישוב נגוהות שבדרום הר חברון.  הנערה סובלת מכוויות בדרגה ב' בפלג גופה התחתון.

כזכור אגודה לזכויות האזרח עתרה יחד עם ערבים תושבי האזור נגד החלטת המפקד הצבאי ביהודה ושומרון לאסור על תושבים פלסטיניים את התנועה - ברגל וברכב - בקטע הכביש המצוי באזור העיירה הפלסטינית בית עווא בסמוך לישוב נגוהות על-מנת להבטיח את ביטחונם של התושבים הישראליים העושים שימוש בכביש זה. בעתירה דרשה האגודה לפתוח את הכביש בטענה שהוא משמש כעורק חיים מרכזי עבור הכפרים וסגירתו מהווה פגיעה לא מידתית. בתשובה לעתירה טענו נציגי צה"ל כי במידה ויפתח הכביש יהיה קשה מאוד לשמור על ביטחונם של המתיישבים.

באוקטובר הוחלט בבג"צ לקבל את העתירה ונקבע כי הכביש ייפתח. השופטים קבעו כי סגירת כביש באזור לתנועת פלסטינים אינה מידתית ויש לבחון דרכים אחרות לשמירה על ביטחון התושבים היהודים באזור. בג"ץ קבע עוד כי יינתן לצבא פרק זמן להיערכות ביטחונית לפתיחת הכביש. תושבי נגוהות עתרו נגד הפסיקה אך עתירתם נדחתה.

בעתירה טענו התושבים כי לא נשמעו כצד בעתירה הקודמת, "בית המשפט לא היה ער למידת הסכנה שצופנת פתיחת הכביש לתנועה", נכתב בעתירה. עוד נטען כי "קטע הכביש הסגור, הינו כביש ישן משובש וצר, אשר פתיחתו כציר רוחב לפלסטינים בכלל, תגרום להצפתו בתנועה".

בעתירה הבהירו התושבים כי "פתיחת הציר לתנועת פלסטינים חושפת את העותרים לפיגועי ירי מרכב חולף ופיגועי דריסה, פיגועי התאבדות לתוככי היישוב ופיגועי ירי לעבר הישוב - כולם פיגועים שהיישוב סבל טרם סגירתו של הכביש". העותרים טענו כי יש להתקין תאורה, שערי בידוק ואמצעי מיגון, טרם פתיחת הכביש.