הרב מאיר אבשלום חי
הרב מאיר אבשלום חי

עשרות שוטרי מג"ב הרסו לפנות בוקר (ב) את מבנה המרכז התורני-תלמוד תודה שהוקם לאחר רצח הרב מאיר חי הי"ד בגבעה שמעל מקום הרצח, בין עינב שבי שומרון.

מדובר במבנה שהוקם בגבעה בצמוד לישוב עינב, הנמצאת בתוך השטח המוניציפאלי של הישוב, והוא הוקם כמרכז תורני וכתלמוד תורה כ"תגובה ציונית הולמת" לרצח הרב מאיר חי הי"ד, שהקים רשת תלמודי תורה לילדים בשומרון. 

"ההריסה נוהלה כמבצע צבאי של ממש, בעיצומה של הסופה - ממש במסירות נפש" - אומרים בציניות בועד מתיישבי השומרון - "עקב הגשם הכבד והסופה הקשה שהתחוללה בחוץ לא ניתן היה להעלות כלי הריסה כבדים. עשרות שוטרי מג"ב קיבלו פקודה לטפס במשך למעלה מרבע שעה את העליה לגבעה והרסו את המבנה בפטישים. זה היה מביש - אפילו הסופה לא עצרה את המבצע המזהיר".

יו"ר ועד הישוב עינב, שימי ניומן, סיפר כי מוקדם בבוקר, מיד לאחר היוודע דבר ההרס,  יצר קשר עם התושבים אזרח תושב רעננה שהבטיח לתרום את עלות הקמת המבנה מחדש.  ניומן מספר על הזעם בקרב תושבי עינב ושבי שומרון על ההרס: "השימוש הציני של אהוד הקטן ביהודה ושומרון כמגרש המשחקים הפרטי שלו עבר כבר מזמן לנושא לגיחוך אצל תושבי ישראל. והיחיד שלא רואה את זה הוא היחיד שפועל כגנב בלילה כפחדן סידרתי והורס עם עשרות מג"בניקים מבנה שהוקם ע"י מאות תושבים באור יום בעוז ובגאווה יהודית אמיתית על אדמות הישוב עינב, בתוך הקו הכחול של הישוב, עם תב"ע ראשונית שניתנה מזמן".

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, גינה את הריסת מבנה הזיכרון: "אני מגנה את הפוליטיקאים שכופים על מערכת הבטחון לעסוק בהריסת אתר הנצחה במקום בתפקידה האמיתי- מלחמה בטרור".

הרב מאיר חי, בן 40, תושב שבי שומרון, נהרג מאש מחבלים שנורתה לעברו בכביש בין שבי שומרון ליישוב עינב שבצפון השומרון. פלג של הזרוע הצבאית של פתח, גדודי חללי אל-אקצא - החוליות על שם עימאד מורנייה, נטל אחריות על ביצוע הפיגוע. במהלך השבת שלאחר הרצח הצליחו כוחות הביטחון לחסל את רוצחי הרב חי. לאחר הפעולה התברר כי שניים מהמחבלים שוחררו מהכלא הישראלי, והשלישי נכלל ב"הסכם המבוקשים" והוצא מרשימת המבוקשים תמורה להתחייבות שיפסיק לעסוק בטירור..