יוסף לזרובסקי, ניצול מפרעות תרפ"ט בחברון, הלך היום לעולמו. אביו של יוסף, בצלאל לזרובסקי הי"ד, אחותו דבורה לזרובסקי הי"ד ודודו ישראל לזרובסקי הי"ד, תלמיד הישיבה, נרצחו מול עיניו במהלך הפרעות. בטבח נרצח גם סבו, אהרן ליב גוטלבסקי הי"ד, תושב הרצליה,  אביה של אימו, שהגיע לחברון לשהות עם משפחתו בשבת.

הם נרצחו בבית סלונים, אליו ברחו כדי למצוא מקלט מהפורעים.  יוסף היה ילד כבן 5-6. אחרי שנרצחו אביו, דודו ואחותו, סבו החזיק אותו וקרא יחד איתו "שמע ישראל", ואז נרצח גם הוא. לידו היה בחור ישיבה שנרצח, התמוטט ונפל עליו. יוסף התכסה בדם, קיבל מכות בראשו, ואיבד את הכרתו. דמו של בחור הישיבה נפל עליו; הפורעים חשבו שהוא מת, וכך הוא ניצל. אחותו דבורה נפטרה אחרי מספר ימים. היא נקברה בחלקת קדושי תרפ"ט בהר הזיתים, בקבר אחד יחד עם אהרן סלונים בן החמש, שגם הוא נפצע בפרעות.

ליוסף היתה גם אחות צעירה שניצלה ונפטרה לפני כמה שנים.

סיפור הצלתה של אימו הוא סיפור מיוחד. היא הוכתה בסכיני הפורעים כאשר החזיקה את האחות הצעירה על ידיה. היא הובאה יחד עם הפצועים לירושלים, ונחשבה כמתה. היא הועברה לבי"ח של המסיון ברח' הנביאים, והונחה עם ההרוגים. אחותה, ששימשה כאחות בבי"ח הדסה בירושלים, נכנסה לחדר המתים וזיהתה כי עדיין יש לה דופק; אך הרופא הראשי הערבי לא התיר לה להתקרב. היא הלכה לשוק מחנה יהודה, שם קראה לארבעה סבלים; הם לקחו אותה בהיחבא והעבירו אותה לבי"ח הדסה. היא שכבה שנה וחצי בבית החולים בירושלים, עד שנרפאה.

בבחרותו שירת יוסף בפלי"ם (הפלוגה הימית של הפלמ"ח), ולאחר מכן שנים רבות שירת בשירות הבטחון. בשנים האחרונות יוסף ניהל מאבק מול גורמי הממסד כדי שיכירו בו כיתום פעולות איבה, אך טרם נענה. בקיץ תשס"ט ביקר יוסף בחברון. הוא סיפר את סיפור הטבח לפרטיו, בצלילות מלאה. הוא הוזמן לשאת דברים בטקס האזכרה הממלכתי לפרעות תרפ"ט שנערך בחברון, והרשים בנאומו את מאות הנוכחים.

יהיה זכרו ברוך.