קרא: ברלוסקוני אינו הכנסיה

אתמול (א') שב סגן השר, חבר הכנסת איוב קרא, מביקור בוותיקן, שם נועד עם האפיפיור ועם צמרת הכנסייה הקתולית ובין השאר שמע הצעות לבינאום ירושלים כפתרון האופטימאלי של הכנסייה למציאות המורכבת במזרח התיכון. ביומן ערוץ 7 סיפר חבר הכנסת קרא כיצד הגיב להצעה.

בראשית דבריו הסביר חבר הכנסת קרא את החשיבות המיוחדת שאותה הוא רואה לנסיעתו ופגישותיו בוותיקן. לטעמו קיומו של קשר זה חשוב מאוד בעיקר לנוכח הצורך לייצר חזית מול הפונדמנטליזם המוסלמי. הוא מדגיש את חשיבות הביקור שהתקיים דווקא ביום השואה הבינלאומי, "העליתי את קרנה של ישראל", הוא אומר ומספר על תגובות האפיפיור בנדיקטוס ה-16 לדבריו: "הוא אמר דברים מחממי לב. הוא הגדיר את שחרור אושוויץ ואמר ש'לפני 65 שנים כבשנו את אושוויץ ואת הפושעים שהיו שם'. הוא אמר שאסור שבני אנוש יחשבו שאפשר לחזור על דבר כזה. אמר שחייבים לזכור את העבר ולקיים את מצוות האנושות שדבר כזה לא יקרה בעתיד".

קרא סבור שמטרת הפגישה הושגה שכן היא והנאום שהתלווה לה שודרו בכל רחבי העולם, כאשר במהלך הנאום הזה הביע האפיפיור תמיכה בעם היהודי. "הוא הראה שהוא מכיר את מה שקרה בשואה, את מה שקרה במחנות הריכוז. התחושה היא שהכנסייה מתייצבת מאחורי האפיפיור למען העם היהודי".

כאמור במהלך פגישותיו שמע חבר הכנסת קרא הצעות לבינאום ירושלים. את ההצעות העלה סגנו של האפיפיור הקרדינל סנדרו הממונה על המזרח התיכון מטעם הכנסייה. "היה ויכוח בינינו אחרי הפגישה עם האפיפיור. הוא אמר שישנה בעיה שאולי תיפתר אם ירושלים תבונאם. אמרתי לו שאם לא הייתה ישראל לא היו כנסיות במזרח התיכון. הזכרתי לו את מה שקורה בבית לחם ובנצרת, שני מקומות מקודשים לנצרות. הבהרתי לו שהאינטרס של הכנסייה צריך להיות שליטה ישראלית".

להערכתו של ח"כ קרא הדברים נשמעו ובחלקם אף התקבלו באוזני בן שיחו.

בדבריו התייחס קרא גם לביקורו של ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, בישראל, ביקור שמתחיל היום. הוא מציין את ההבדל בין התמיכה הברורה והמובילה של ממשלת ברלוסקוני בישראל לעומת הביקורת שמטיח הוותיקן, שכידוע נמצא בתוך איטליה, בישראל. לטעמו הדברים נובעים מתחרות בין שני הממשלים, הדתי והחילוני, באיטליה על לב האזרחים. "אין לי ספק שיש תחרות בין שני הממשלים", הוא אומר.

באשר לדיווחים על אמירתו של ברלוסקוני כי על ישראל לרדת מרמת הגולן ולעשות שלום עם סוריה, אומר חבר הכנסת קרא כי מדובר באמירה הנובעת מהיכרותו של ברלוסקוני את המציאות דרך התקשורת העולמית אך "האמירה לגבי סוריה יכולה להשתנות בהתאם לתשובות שייאמרו על ידינו".