שטרן
שטרן פלאש 90

השר לשעבר, אריה דרעי, אמר היום (שלישי) בכנס הרצליה  כי נקודת המוצא של הדיאלוג על הזהות היהודית היא האמונה המשותפת בבורא עולם "הבעיה העיקרית היא הבורות וחוסר הרצון לדבר על מהות הזהות היהודית", אמר.

בהתייחסו למשבר במערכת החינוך דרעי אמר שמשרד החינוך הפך למשרד העבודה, ומקנה לתלמידים מקצועות במקום ערכים. העלה את השאלה האם אנחנו באמת רוצים לגדל את הדור שלנו על ערכי "האח הגדול". דרעי הוסיף שישנם היום יותר חרדים באקדמיה: "עוד 15 שנה יאמרו שהחרדים משתלטים גם על ההשכלה הגבוהה."

דרעי הדגיש בדבריו כי הוא נגד כפייה והפגנות של חרדים וכינה את אלה שמשתתפים בהן קבוצות לא ממושמעות המקשות על הדיאלוג. בהתייחסו לשמירת השבת אמר דרעי: "הייתי רוצה ששבת תהיה כמו יום כיפור, רק עם אוכל כמובן". דרעי הציע שבשנה הבאה כל כנס הרצליה יוקדש לנושא החינוך והמורשת היהודית. בנוסף הציע שנאום רה"מ בכנס יעסוק ביהדות.

אלוף מיל. אלעזר שטרן העיד על עצמו כחסיד של האינטגרציה וכמאמין בפירוק יחידות צבאיות נפרדות לדתיים. שטרן אמר כי "הדת זה חיים קשים ולא פיקניק" וכי יש פיתוי גדול יותר להיות חילוני מאשר דתי.

בנושא החינוך הוסיף שטרן כי הילדים במערכת החינוך נמצאים בשלב בו אופיים מתעצב ולכן יש לצמצם את הפיתויים אליהם הם חשופים עד כמה שאפשר. יש לגיטימיות למי שרוצה לשמור על זהותו היהודית מבלי להיות דתי על מנת שנישאר מדינה דמוקרטית, אמר.

"צריך להיות ביטוי מעשי ליהדות. צריך ללמד פרקטיקה דתית בבתיה"ס כגון מועדים ושמירת שבת בבתי ספר חילוניים". שטרן הוסיף: "לצערי, מהציונות הדתית גם כבר התייאשתי. מי שהעמיד את כל היהדות של המדינה על מטר על מטר של אדמה בשטחים, סגר את בתיה"ס הממלכתיים בפני הדת היהודית." עם זאת, שטרן אמר כי הילדים שלו יודעים הרבה יותר על חילוניות מילדים חילוניים על הדת. אין שוויון בבורות של שני הצדדים- לחינוך הממלכתי יש הרבה מה ללמוד על היהדות.