הכנסת אישרה היום את הנחת חוק הנצחת הרב אברהם יצחק הכהן קוק לקריאה ראשונה. את החוק הגיש ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), ביחד עם חברי הכנסת זאב אלקין וציפי חוטובלי (הליכוד), אורי אורבך (המפד"ל) ודוד רותם (ישראל ביתנו), והיא מהווה חלק מפעילויות חברי הכנסת לכבוד שנת ה-75 לפטירת הרב.

הצעת החוק, שנוסחה ע"י חבר הכנסת לשעבר ניסן סלומיאנסקי ומבוססת על החוק להנצחת הרצל, נועדה לקרב את הנוער והציבור בכללותו לערכי הציונות והדת היהודית כחלק מתהליך הקניית המורשת היהודית-ישראלית והנצחת זכרם ומורשתם של גדולי האומה.

הרב אברהם יצחק הכהן קוק הוא אחד מגדולי התורה והרוח של הדורות האחרונים. הוא נבחר לרב האשכנזי הראשון לאחר שבעלייתו ארצה מימש את הרעיון הציוני. הוא אשר טווה את המשולש ארץ ישראל - עם ישראל - תורת ישראל, והטביע את חותמו על הציונות, על הדת ועל המדינה בכללה.

לדברי המציעים, הרב קוק אינו נחלתו של פלח אוכלוסייה אחד. דמותו ומורשתו שייכים לכלל עם ישראל והעם כולו ראוי שייחשף לעושר הגדול בהגות, בספרות, בפסיקת ההלכה ובחידוש ימיו של העם היהודי במורשתו של הרב קוק.

במישור המעשי, החוק מציע לקיים יום הרב אברהם יצחק הכהן קוק שבו יקוימו פעילויות חינוכיות-ערכיות במוסדות המדינה, בצה"ל ובבתי הספר. בנוסף יינתנו מלגות לתלמידים ותמיכה במוסדות ציבור הפועלים להפצת תורתו של הרב. על פעילויות אלו תפקח מועצה ציבורית שתורכב מנציגי הרבנות והממשל.

"הרב קוק הוא ללא ספק אחד מחשובי ההוגים של מדינת ישראל", אמר ח"כ אריאל. "קשה לחשוב על עוד אנשי רוח שהשפיעו בצורה כה ניכרת על אורח חייהם ואמונתם של אזרחים כה רבים במדינת ישראל. אני מקווה שנצליח להעביר את החוק, כדי שמורשתו תקבל את הכבוד הראוי לה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו