מרסקים את ד"ח גולדסטון

המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה חשף היום במסיבת עיתונאים מיוחדת גילויים וראיות חדשות המטילות ספק במידת האובייקטיביות והמקצועיות של ועדת גולדסטון.

במהלך מסיבת העיתונאים הציגו נשיא המרכז ושגריר ישראל באו"ם לשעבר ד"ר דורי גולד ועמית במרכז סא"ל  (מיל) יהונתן דחוח-הלוי ספקות בנוגע ליושרו המקצועי של חבר ועדת גולדסון דזמונד טרוורס.

אל"מ דזמונד טרוורס היה אחד מארבעת החברים בוועדה בראשות השופט ריצ'רד גולדסטון שבדקה את אירועי "עופרת יצוקה" ברצועת עזה לפני למעלה משנה. טרוורס היה המומחה הצבאי של הוועדה. מעקב שביצע בחודשים האחרונים דחוח-הלוי אחר התבטאויותיו של טרוורס חושף את ההתנהלות מאחורי הקלעים של ועדת גולדסטון.

במרכז הירושלמי ציינו כי "משלל התבטאויותיו של טרוורס עולה כי עבודת הוועדה לוותה בדעות קדומות, בחוסר מקצועיות, הצגת אירועים שלא התרחשו כעובדות, ואי הטלת ספקות בגרסאות שסיפקו לו אנשי החמאס. כך למשל טען טרוורס כי ישראל השתמשה במזל"טים בעלי טכנולוגיה טרמית במטרה לזהות ריכוזי אזרחים בבתים ברצועת עזה במטרה לגרום להרג המוני של פלסטינים. טכנולוגיה זו אינה מוכרת על מזל"טים, ולא ברור לאיזו מערכת התכוון טרוורס. טרוורס טען כי שני טילים בלבד נורו לעבר ישראל מרצועת עזה בחודש שקדם לפעולת צה"ל, כי צה"ל הפעיל יחידות חיסול של  מסתערבים בלבוש אזרחי ברצועת עזה נגד תושבים פלסטינים, כי היו רק שני תקריות בהם חמאס ניהל לחימה אמיתית נגד לוחמי צה"ל, הצהיר כי חברי הוועדה בדקו שני מסגדים בלבד בכל רצועת עזה, האשים את ישראל בגישה אנטי איסלאמית בכך שטוענת שבמסגדים הנה נשק ולטענתו לא ייתכן שמסגדים ינוצלו על ידי חמאס לצרכים צבאיים".

עוד טענו כי "טרוורס קרא לשחרר את כל האסירים הפלסטיניים הכלואים בישראל וטען שמדינה תרבותית לא צריכה להחזיק אסירים כאלה בכלא. הוא קרא לחמאס שלא להסכים לשחרור אלפיים אסירים בלבד תמורת החייל החטוף גלעד שליט משום שהדבר ממעיט בערכו של החמאס. טרוורס טוען עוד כי האינטרסים של מדיניות החוץ הבריטית מושפעים בצורה חזקה מלוביסטים יהודיים. בנוסף טען טרוורס כי בניגוד לקו המחמיר עם ישראל והשמחה לאידם של בכירים ישראלים החוששים להיעצר בלונדון על פשעי מלחמה, אין לצפות מהחמאס לבדיקה עצמית – זאת באשמת ישראל שפגעה במפקדות המשטרה שלו".

לדבריהם, "טרוורס הסביר כי אירלנד הפכה להיות פרו פלסטינית מכיוון שבעבר ישראל הרגה חיילים אירים ששירתו בדרום לבנון, חלקם, לדבריו, נורו למוות לאחר שנלכדו בידי צה"ל".

טרוורס שירת במשך 40 שנה בצבא אירלנד ופרש לגימלאות בדרגת אל"מ. במהלך שירותו הצבאי מילא טרוורס שורה של תפקידי פיקוד והדרכה בחיל הרגלים והוא הקים שני בתי ספר צבאיים להדרכה. כמו כן, מילא תפקידי פיקוד במשימות אופרטיביות של הכוחות

לשמירת השלום מטעם האו"ם והאיחוד האירופי בקפריסין, לבנון וביוגוסלביה לשעבר. תפקידו האחרון היה מפקד בית הספר הצבאי. כיום משמש טרוורס יועץ במכון לחקירה של פשעים בינלאומיים

במרכז מציינים כי ד"ר דורי גולד הוא הישראלי היחידי שהתעמת ישירות עם השופט ריצ'רד גולדסטון בעימות מתוקשר שנערך באוניברסיטת ברנדייס בבוסטון בחודש נובמבר האחרון אמר במסיבת העיתונאים כי "על השופט ריצ'רד גולדסטון להתנער מטרוורס, ועל האו"ם להפסיק את העסקתו של טרוורס בוועדות הבדיקה השונות".

סא"ל (מיל) יהונתן  דחוח-הלוי, עמית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה שניהל את עבודת המעקב אמר כי "טרוורס חשף את פרצופו האמיתי, את גישתו המוטה מיסודה כלפי ישראל, את חוסר מקצועיותו באופן שמעלה ספקות קשים בנוגע למהימנות הנתונים וההאשמות שנכללו בדו"ח גולדסטון נגד ישראל, ובמידה רבה שומט את הקרקע מתחתם".