אחד ממניפי השלט בכותל - יודח מצה"ל
אחד ממניפי השלט בכותל - יודח מצה"ל צילום: מרים צחי

כשלושים אחוז מהציבור הישראלי תומך במחאת החיילים בשמשון ובנחשון, שהניפו שלטים נגד עקירת ישובים – והודחו מהצבא. 

מסקר שנערך בשבוע שעבר ע"י מכון מאגר מוחות, עולה כי כ 30% מהציבור תומך במחאת החיילים, 59% מתנגדים ו-11% אינם בעלי דעה בעניין. בין התומכים במחאת החיילים נרשמו 19% ממצביעי הליכוד ואפילו 20% ממצביעי מפלגת העבודה. כצפוי, בקרב מצביעי מפלגות הימין האחוזים גדולים עוד יותר: רוב מצביעי המפלגות החרדיות (56%) ו-38% ממצביעי מפלגות הימין תומכים בצעדי מחאה של חיילי צה"ל, כמו הנפת שלטים נגד האפשרות לעקירת יישובים ביהודה ושומרון. 

כצפוי שיעור התומכים במחאת חיילים, עולה גם עם העלייה ברמת הזהות הדתית: 21-20%% בקרב חילוניים ומסורתיים, 49% בקרב דתיים-לאומיים  ו-59% בקרב חרדים. 

שיעור גדול עוד יותר בציבור סבור כי על צעירים שבכוונתם לסרב לעקירת יש/ובים – להתגייס לצבא ואז לסרב. 54% מהישראלים חושבים צעירים כאלו, אינם צריכים להתגייס כלל, אך 46% מהציבור (מתוכם רבע ממצביעי "קדימה" וכשליש ממצביעי הליכוד), טוענים כי עליהם להתגייס, ולסרב בהיותם חיילים. 

נתוני הסקר המלא יתפרסמו הערב, ב' באדר (16.2), במהלך כנס שייערך בעיר אפרת בנושא סרבנות.

בכנס, שנערך ע"י המועצה המקומית, ישתתפו מנכ"ל מועצת יש"ע הפורש פינחס ולרשטיין, ראש חטיבת "מנהיגות יהודית" בליכוד משה פייגלין, מייסדת ארגון "נשים בירוק" נדיה מטר, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה הרב יובל שרלו והרב יואל קרצ'מר לשעבר ר"מ בישיבת הקיבוץ הדתי (התומך בסרבנות משמאל).  

ראש עיריית אפרת, סא"ל (מיל.) עודד רביבי אומר כי הנתונים מלמדים כי ללא הידברות - נתניהו יאבד את העם. רביבי סיפר כי ימים אחדים לאחר הוצאת צו ההקפאה, הוא שוחח עם ראש הממשלה והזהיר אותו כי "מדובר בצעד היסטורי בעל משמעויות ערכיות שלא נלקחו מלכתחילה בחשבון. צה"ל היה עד כה 'צבא העם', וצעדים כמו ההתנתקות וההקפאה – שיתכן והן החלטות לגיטימיות של ממשלה ריבונית – יביאו לחוסר-שליטה מוחלט בתוצאות".  

הכנס יערך הערב, בשעה 20:00 בבית הכנסת הר-תכליתי בשכונת הרימון באפרת.