יעלון
יעלוןצילום: יששכר רואס באדיבות כנס ירושלים

המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, התייחס בתוכניתו של ניסים משעל ברדיו ללא הפסקה להחלטת הרמטכ"ל להדיח את תא"ל צ'יקו תמיר: "זוהי החלטה לא פשוטה לכל מפקד. יש פה דיני נפשות, על כף המאזניים לוחם ומפקד מוערך מצד אחד וכישלון בצד הערכי ובדוגמא האישית מהצד השני".

יעלון הוסיף כי מדובר במסר לקציני צה"ל, בעיקר כשיש אירועים או התנהגות בתחום הערכי, בתחום המוסרי או בתחום הדוגמא האישית, "שום דבר לא יעמוד לזכותך, גם אם עברך מפואר - במידה ונכשלת בהם. זהו מסר חשוב. לרמטכ"ל הייתה ברירה והוא החליט החלטה נכונה".

רבים בצמרת צה"ל וגם בציבור הרחב הופתעו מהחלטתו של הרמטכ"ל להדיח את אחד מהקצינים היותר מוערכים בשורות הפיקוד, תא"ל צ'יקו תמיר, בעקבות פרשת הטרקטורון.

תא"ל תמיר נחשד כי אפשר לבנו הקטין לנהוג בטרקטורון צבאי. הנער התנגש ברכב אזרחי ועל פי החשד הסתיר תמיר את המקרה זייף את טופס התאונה ופיצה כספית את בעל הרכב כדי שלא יגיש תלונה. תמיר טען כי עשה את כל הדברים הללו בתום לב. קצין נוסף שנחקר בפרשה, מבכירי החטיבה הדרומית, העיד אף הוא עדות שקר במאמץ לסייע למפקד האוגדה.

הרמטכ"ל ציין כי ההחלטה הייתה קשה עליו, בשל היותו של תת-אלוף תמיר לוחם ומפקד שדה מוערך וכן חבר לנשק, אך לבסוף החליט שלא להמשיך את שירותו של תת-אלוף תמיר בצה"ל, לאור חומרת המעשה והפגיעה בערכי צה"ל ובראשם ערכי המשמעת והדוגמא האישית. אשכנזי הודה לתת-אלוף תמיר על שירות קשה ותובעני, לרוב בראש הטור ובשדות הקרב, במשך שנים ארוכות של לחימה בגבול הצפון והדרום, ואיחל לו הצלחה בהמשך דרכו.