תא"ל ציקו תמיר
תא"ל ציקו תמיר

פרשת הדחתו של תא"ל משה (צ'יקו) תמיר משירות פעיל בצה"ל נותרה שיחת היום בצבא. מספר קצינים בכירים מתחו ביקורת על החלטת הרמטכ"ל, לדבריהם המטכ"ל נפרד באופן שיטתי מקצינים בכירים בנסיבות בלתי הכרחיות. 

ראש המדרשה הישראלית למנהיגות חברתית "עין פרת" סא"ל במיל' ארז אשל אומר לערוץ 7 כי לדעתו זו הייתה טעות גדולה להדיח את צ'יקו תמיר, "קצינים יש הרבה, אבל מצביאים יש מעט. אני קורא לרמטכ"ל להחזיר את צ'יקו תמיר לצבא ושיהיה אלוף, את השיעור שלו הוא כבר למד". 

לדבריו אנשים כמו תא"ל צ'יקו תמיר הם אנשים שמדינת ישראל זקוקה להם במלחמה הבאה, "קצינים יש הרבה, אבל מצביאים זה מצרך נדיר, בשעת מלחמה כשמאות ואלפים מוסרים את חייהם למען המדינה, הדמויות האלה יש להם מערכות חשיבה מיוחדות ואי אפשר לשפוט אותם בפרמטרים של אזרח רגיל. גם אם הם טעו, צריך לזכור שאלה אנשים שמהרגע שהתינוק שלהם נולד ועד שהם מזדקנים הם לא רואים את הילדים שלהם ובמקום זה הם עסוקים כל היום במאות חיילים, זה אס אם אסים, הקפצות, אז הילד שלהם רצה את האוטו והוא נתן לו את האוטו והייתה תאונה, אז הוא טעה, שיתנו לו כאפה והערה, אבל להדיח אותו ולא לתת לו גיבוי, אלה אנשים שעשויים מחומר של מצביאים. אני ראיתי את צ'יקו תמיר בחומת מגן, הוא לא איש נחמד ואני לא חבר שלו, אבל אתה רואה מצביא שמאות חיילים הולכים אחריו". 

אשל סבור שהתקשורת מחפשת כל הזמן סיפורים צהובים והגיע הזמן שהיא תרד מאנשי הצבא הבכירים, "אני הרבה פעמים שואל אנשים בהרצאות כמה מכם נהגו בלי רישיון נהיגה כי האבא נתן להם את האוטו, לפחות ארבעים אחוזים עשו זאת. אני מקווה שצ'יקו תמיר יחזור לצבא ושאת הפרקליט הצבאי יורידו לדרגת תא"ל, כי הפכנו למדינה של עורכי דין, למדינה של בירוקרטיה שמה שקובע את כללי המוסר זה החוקים. צ'יקו תמיר הוא מזן של מנהיגים. הם לא רואים את הילדים שלהם חודשים, אלה אנשים ששמים את כל החיים שלהם מנגד, אז לבוא ולהדיח אותו כי הוא נתן את האוטו לבן שלו, הרי אלה האנשים שאנחנו יכולים לנצח איתם מלחמה, לצערי יש היום הרבה אלופים טובים אבל לא כולם מצביאים. מבחינתי כל אדם מדרגת אל"מ ומעלה אוי ואבוי אם ישפטו אותו באמות מידה אזרחיות ,שהעיתונאים יפסיקו לעקוב אחריהם כל היום, האנשים האלה מסכנים את החיים שלהם".