חנוכת בית כנסת "החורבה":
נתניהו ייעדר כדי לא להרגיז

רה"מ ייעדר מחנוכת "החורבה" כדי לא להרגיז את ארה"ב ויסתפק בברכה מצולמת. בלשכתו רומזים: אנשי הימין לא יאהבו את מה שיגיד.

תגיות: רמת שלמה
חגי הוברמן , כ"ו באדר תש"ע

החורבה
החורבה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דחה בקשה להשתתף ביום שני הבא בטקס חנוכת בית הכנסת "החורבה" בעיר העתיקה בירושלים, כדי שלא להרגיז את האמריקנים בהשתתפות בטקס במקום הנחשב בעיני ארה"ב "שטח כבוש" ולא להיות מואשם בסיכול חידוש "שיחות הקירבה" עם הפלשתינים. כך מגלה גורם מדיני בירושלים.

בטקס, לציון סיום בנייתו המחודשת של בית-הכנסת החורבה ברובע היהודי 62 שנה אחרי שנחרב בידי הירדנים במלחמת העצמאות, ישתתפו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, השר יולי אדלשטיין, יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי – שהביא להחלטת הממשלה לבנות מחדש את בית-הכנסת החורבה - הרבנים הראשיים לישראל הרב שלמה עמאר, והרב יונה מצגר, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, רב הכותל והמקומות הקדושים הרב רבינוביץ', חברי כנסת ועוד רבנים ואישים ציבור נוספים.

לפני מספר שבועות, עוד לפני שפרץ המשבר הנוכחי עם האמריקנים בענין תוכניות הבניה בשכונת רמת-שלמה, פנו מארגני האירוע, ראשי החברה לפיתוח הרובע היהודי, ללשכת ראש-הממשלה, וביקשו שראש הממשלה יכבד את האירוע בנוכחותו. כעבור כמה זמן התקבלה מהלשכה תשובה שלילית.

כשביקשו המארגנים לברר האם סיבת התשובה השלילית היא סידורי הביטחון הקפדניים המלווים כל ביקור של ראש-הממשלה, נאמר להם כי הסיבה היא אחרת: בעיצומם של המגעים לחידוש המו"מ עם הפלשתינים, במתכונת המכונה "שיחות קירבה", לא רצה נתניהו להשתתף בטקס העלול להיתפס בעיני מימשל אובאמה כפרובוקציה.

לבסוף סוכם שראש הממשלה יעביר את ברכתו לאירוע באמצעות וידיאו-קונפרנס, שיוקרן על גבי מסך גדול. אולם גורם מדיני בכיר אמר לכתבנו כי לא בטוח שכל אנשי הימין יאהבו את מה שנתניהו עתיד להגיד באירוע.

הוא רמז כי נתניהו עשוי לנצל את ברכתו כדי להעביר מסר פייסני דווקא לפלשתינים. "לא בטוח שכל אנשי הימין יאהבו את כל הדברים. יכול להיות שיהיו כאלו מהימין שיכעסו כשישמעו את דברי נתניהו" – אומר הגורם המדיני הבכיר.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לראש הממשלה יש לוח זמנים מאוד עמוס בימים אלה. ברכתו של ראש הממשלה שלוחה לכל חנוכת בית כנסת באשר הוא".