"באפרת יש הקפאה כבר עשר שנים"

ראש מועצת אפרת אומר כי הרס יסודות בית הכנסת באפרת באישון לילה מזכיר משטרים אפלים, הוא מזכיר כי מבני ציבור לא כלולים בהקפאה.

בני טוקר , כ"ו באדר תש"ע

"באפרת יש הקפאה כבר עשר שנים"-ערוץ 7
הריסת בית כנסת באפרת

במועצה המקומית אפרת מגנים את החלטת שר הביטחון לשלוח באישון לילה את פקחי המנהל האזרחי ולהרוס יסודות מבנה בית הכנסת של שכונת הדקל.

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, אומר לערוץ 7 כי ההתנהגות הזו מזכירה לו תקופות אפלות, "בשעה חמש וחצי בבוקר אני מקבל טלפון בהול מהביטחון, שיירה של רכבים עם שוטרי יס"מ ופקחים בליווי דחפור הגיעו לאפרת ופשטו על אזור בית הכנסת, עד שהספקנו להגיע לשם כל המלאכה הושלמה".

לדבריו בניית בית הכנסת הייתה באישור כדת וכדין, "ההיתר הונפק לפני צו ההקפאה ובכל מקרה מדובר בבניית מבנה ציבור. לצערנו ראש הממשלה לא עומד בדיבורו לא בנושא ירושלים ולא בכל מה שנוגע למבני ציבור, שיפסיקו לשלוח לכאן שוטרים כמו גנבים בלילה".

רביבי מעריך כי הפקחים מנהלים כל הזמן מעקבים אחר בנייה באפרת, "מייד לאחר שנחתם צו ההקפאה עלה מטוס לאוויר כדי לצלם ולהקפיא את המצב הקיים, ומאז הם שולחים כל הזמן פקחים שיבדקו מה נבנה. מהרגע שקיבלנו צו הפסקת עבודה לבית הכנסת עצרנו את העבודות למרות שמדובר במבנה ציבור, לא שמעתי שהם הזדרזו להרוס מבנים לא חוקיים של פלשתינים. ראש הממשלה נמצא במצוקה תקשורתית אז הוא מוצא מבנים שהוא יכול להרוס".

לטענתו ההקפאה באפרת יצרה מצוקה קשה מאוד, "לא רבים יודעים אבל באפרת יש הקפאה כבר עשר שנים מאז עידן בוש, בוש ביקש שכל מכרז ממשלתי ביהודה ושומרון יעבור דרכו, ומכיוון שאצלנו אין בנייה פרטית כי זה יישוב עירוני והכול זה מכרזים, אז יוצא שכבר עשר שנים אין אצלנו בנייה. יש מחסור עצום בדירות שגרם להקפצת המחירים, כיום מחירי הדירות באפרת הם כמו בירושלים והשכירויות אפילו יקרות יותר. זוגות צעירים לא יכולים לבוא לגור כאן. כל התיאוריה שדיברה על גושי ההתיישבות התפוררה, זה עצוב לראות את כל התשתיות שהמדינה השקיעה באפרת שעומדות עכשיו מיותמות בשכונת הזית. לצערי מי שיכול להרשות לעצמו לקנות פה דירות אלה רק אנשים מבוססים. קלטנו השנה 24 משפחות חדשות של עולים אבל הם מקפיצים את מחירי הנדל"ן. כיום מטר רבוע באפרת עולה 3000 דולר".