לא חוששים מתרחישי התקשורת

התקשורת מתארת את חנוכת בית כנסת 'החורבה' בירושלים כאירוע נפיץ. ברובע לא מבינים על מה מדובר - אירוע גדול ומרגש.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט באדר תש"ע

לא חוששים מתרחישי התקשורת-ערוץ 7
החורבה

בבית כנסת 'החורבה' שברובע היהודי לא חשים במתיחות אותה מנסים לתאר בתקשורת. בראיון ליומן ערוץ 7 אומר אביתר אילן, סגן הגבאי הראשי של בית הכנסת, כי עבורו האופן בו מנסה התקשורת לצייר את האירועים בבית הכנסת אינו רלוונטי.

"אף אחד ברובע לא מרגיש את זה. המשטרה נמצאת כאן והתקשורת לא תצליח לקלקל את השמחה", אומר אילן.

את אירוע הכנסת ספר התורה אתמול לבית הכנסת מתאר אילן במילים נרגשות. "הכנסת ספר התורה הייתה מחזה מדהים שאין לי, ממרומי למעלה מחמישים שנותי, למה להשוות אותו. זה היה דבר גדול וענק".

את ההחלטה על שיקום בית הכנסת רואה אילן כהחלטה לאומית אמיצה שהתקבלה לאחר עשרות שנים של התלבטות אם להותיר את המצב הקיים או לשקם בדרך כזו או אחרת. אביו המנוח של אביתר אילן, ישעיהו אילן ז"ל, היה אחר המהנדסים שהגישו את אחת ההצעות לתכנון השיקום והשיפוץ של המקום. תכניותיו, שבסופו של דבר לא התקבלו, התמקדו בניסיון לשלב בין מגוון הצעות, אך "בסוף הוחלט לשקם באופן מדויק וזהה למקור", אומר אביתר הסבור שלו היה אביו חי היום היה נרגש לפחות כמותו לנוכח המבנה ששיקומו הושלם באופן מדויק כזהה לימי העבר שלו.

הטקס שיתקיים הערב מתאפיין בהיותו ממודר לאח"מים בשל צרכי ביטחון כאלה ואחרים, ואולם אביתר אילן רואה בהחלטה להעביר את שרביט ניהולו של בית הכנסת לידי תושבי הרובע היהודי החלטה חשובה הקובעת כי אין מדובר במונומנט היסטורי ממלכתי לאומי אלא בבית כנסת שכונתי המתופעל בידי תושבי השכונה. "זו שליחות לאומית שניתנה בידי תושבי השכונה".